Minister Pavlis chce Talianom dýchať na krk

Ilustračné foto
Minister hospodárstva Pavol Pavlis SITA

Minister hospodárstva Pavol Pavlis vyjadril na kontrolnom dni v Mochovciach nespokojnosť s realizáciou projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis je nespokojný s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Minister nie je spokojný s priebehom dostavby, s jej realizáciou, ako aj s projektovaním tejto stavby. „Vyjadrujem veľkú, veľkú nespokojnosť, ako v súčasnosti prebieha dostavba. Dnešným dňom ministerstvo hospodárstva v súvislosti s dostavbou tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach bude Talianom dýchať každý deň na krk. Som oprávnený to povedať vzhľadom na tom, čo som dnes videl,“ povedal počas kontrolného dňa v Mochovciach Pavlis.

Nové opatrenia

Ministerstvo hospodárstva, ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární, sa pre dostavbu mochoveckých blokov dohodlo s majoritným 66-percentný akcionárom, ktorým je taliansky Enel, na deviatich z jedenástich opatrení. Opatrenia by mali hlavne posilniť kontrolnú pozíciu štátu pri realizácii projektu. „Opatrenia by mali pomôcť, aby tie termíny dostavby ako aj financovanie bolo realizované tak, ako sľúbili Slovenské elektrárne,“ dodal Pavlis. Tretí mochovecký blok by tak mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017.

Čo s rozpočtom?

Otázny zostáva rozpočet na dostavbu Mochoviec. Doteraz je na dostavbu oboma akcionármi schválený rozpočet na úrovni 3,8 miliardy eur. Potrebných je však ešte podľa ministra Pavlisa zhruba 800 miliónov eur. O navýšení prostriedkov by sa malo rozhodnúť tento týždeň v piatok, kedy majú Slovenské elektrárne mimoriadne valné zhromaždenie. Či však zástupcovia štátu zdvihnú ruku za navýšenie rozpočtu, nie je zatiaľ isté. „Máme ešte štyri dni na to, aby sme dotiahli určité veci. Sú totiž ešte otvorené niektoré otázky, ktoré sú pre nás prioritné. Verím tomu, že otvorené otázky dotiahneme do konca,“ konštatoval Pavlis. Podľa neho Mochovce sa už musia vzhľadom na to, v akom sú štádiu, v každom prípade dostavať.

Mochovce zatiaľ vyhrávajú

Dostavba Mochoviec v porovnaní s podobnými projektmi v Európe nie je na tom najhoršie. Aspoň podľa údajov, ktoré poskytli Slovenské elektrárne. Napríklad oproti fínskej elektrární Olkiluotto 3 či francúzskej Flamanville 3 vyjde slovenský jadrový projekt lacnejšie, ako aj rýchlejšie bude postavený. Kým za fínsku a francúzsku elektráreň zaplatí investor v prepočte 5 300 eur za kilowatt výkonu, pri Mochovciach je to 4 600 eur. Výstavba elektrárne vo Fínsku bude trvať 155 mesiacov, vo Francúzsku 108 mesiacov a na Slovensku by to malo byť od 88 do 100 mesiacov.

Dostavujú už šesť rokov

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne