Ministerstvo sa nebráni diskusii o zmenách pri repoweringu, kroky výrobcov elektriny sú však pre nich zarážajúce

OZE
setri.sk Ilustračné foto

Je zarážajúce, že výrobcovia zelenej elektriny po desiatich rokoch, kedy sa im spotrebitelia skladali na garantované zisky, sa teraz snažia lobovať proti zmene pri podpore zelenej elektriny. Takto pre portál vEnergetike.sk reagovalo ministerstvo hospodárstva na kritiku novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktorá má zaviesť takzvaný repowering.

Ide o mechanizmus, vďaka ktorému sa už dotovaným výrobcom zelenej elektriny predĺži lehota podpory z 15 rokov o ďalších päť rokov. Nedostanú však väčšiu podporu, s akou rátali a to sa niektorým výrobcom nepozdáva.

„Zmena ich o nič nepripraví. Výrobcov neukracujeme, iba im podporu rozpočítavame o päť rokov dlhšie, pričom sme pripravení prispieť im aj na rekonštrukciu ich zariadení,“ tvrdí ministerstvo.

Plánovali vypnúť zariadenia?

Jedným z dôvodov, prečo sa výrobcovia elektriny zo slnka stavajú proti novele môže byť podľa rezortu aj to, že viacerí z nich po 15 rokoch podpory svoje zariadenia plánovali jednoducho zavrieť.

„Slovensko by tak pripravili o úroveň podielu OZE v rámci energetického mixu, na ktorú sa odberatelia dlhé roky skladali,“ podotklo ministerstvo.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky