Rakúšanom sme vyvrátili negatívne správy o bezpečnosti nášho jadra

Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach Foto: Ilustračné, javys.sk

Rakúska mimovládna organizácia Global 2000 začala šíriť negatívne informácie o rádioaktívnych výpustiach prvého a druhého jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Slováci vysvetľovali Rakúšanom stav bezpečnosti slovenských jadrových elektrární. Rakúska mimovládna organizácia Global 2000 totiž začala šíriť negatívne informácie o rádioaktívnych výpustiach prvého a druhého jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) informoval rakúskych zástupcov o legislatívnych požiadavkách a o procese monitoringu výpustí trícia z ich strany, ako aj zo strany prevádzkovateľa mochoveckej elektrárni. „Na záver diskusie bolo skonštatované, že v uvedenom prípade sú dodržané všetky legislatívne požiadavky na ochranu osôb a životného prostredia,“ uviedla hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Na bilaterálnom stretnutí sa rakúska strana, ktorú zastupovali predstavitelia viacerých ministerstiev ako aj vlád mesta Viedeň, Horného Rakúska, Dolného Rakúska a Štajerska, zaujímala aj o stav jadrovej bezpečnosti Atómovej elektrárne Bohunice, a tiež o postupe dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Ďalej si účastníci vymenili informácie ohľadom radiačného monitoringu na Slovensku a Rakúsku, havarijnej pripravenosti, ako aj v oblasti nakladania s rádioaktívnym odpadom,“ dodala Hosťovecká.

Podľa ÚJD sa 25. bilaterálne rokovanie Slovenskej republiky a Rakúska uskutočnilo v konštruktívnej atmosfére s cieľom otvorene diskutovať aktuálne témy týkajúce sa jadrovej energetiky. „Ďalšie stretnutie sa bude konať v prvom polroku budúceho roka v Rakúsku,“ konštatovala Hosťovecká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky