Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda predstavenstva SEPS, a.s. Miroslav Stejskal
Predseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), a.s. Miroslav Stejskal SEPS
10. 03. 2014 10:18 Rozhovory od SITA

ROZHOVOR: Na projekte nových vedení s Maďarskom sa pracuje

Dve nové elektrické vedenia s Maďarskom by mali začať stavať na prelome rokov 2015 a 2016. O tom, kedy by mali byť vedenia postavené a aké výhody nám prinesú sme sa zhovárali s predsedom predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Miroslavom Stejskalom.

V akom štádiu sú v súčasnosti projekty výstavby nových 400-kilovoltových vedení s Maďarskom na trase Gabčíkovo–Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka?

Oba projekty sú v štádiu hľadania najvhodnejšieho miesta prechodu štátnej hranice na strane oboch prevádzkovateľov prenosovej sústavy (PPS). Na tento účel bude v dohľadnom čase podpísaná aj zmluva o spolupráci medzi SEPS a maďarským prevádzkovateľom prenosovej sústavy MAVIR.

Kedy by sa malo začať s realizáciou projektov?

Na základe súčasného stavu rozpracovania oboch projektov je predpokladaný termín začatia samotnej výstavby oboch vedení na prelome rokov 2015 a 2016. Presný termín bude možné stanoviť až na základe výsledkov spolupráce s MAVIR.

Koľko investícií si projekty vyžiadajú zo strany SEPS a koľko zo strany maďarského prevádzkovateľa sústavy?

Ide o informáciu, ktorú naša spoločnosť považuje za citlivú, pretože zverejnenie takéhoto údaja môže ovplyvniť proces verejného obstarávania realizácie stavby. Rádovo však ide o sumu v desiatkach miliónov eur ako na území Slovenska, tak s veľkou pravdepodobnosťou i na území Maďarska.

Bude to SEPS hradiť len zo svojich zdrojov?

SEPS predpokladá podanie žiadosti o finančný príspevok z Európskej únie (grant) na štúdie (na projektovú a inžiniersku činnosť) s využitím tzv. „Nástroja na prepájanie Európy“ (Connection Europe Facility). Predpokladáme, že realizácia oboch projektov na území Slovenska bude hradená z finančných prostriedkov SEPS.

Kedy by mali byt hotové nové vedenia? Hovorilo sa o roku 2016. Je tento termín ešte reálny?

Na základe doterajších rokovaní s maďarským prevádzkovateľom prenosovej sústavy je odhadovaný termín posunutý na rok 2018.

Aké výhody prinesú pre Slovensko nové vedenia s Maďarskom?

Pre Slovensko výstavba nových cezhraničných vedení Gabčíkovo – Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka znamená hlavne odstránenie úzkeho miesta na cezhraničnom profile Slovensko – Maďarsko, ktoré sa vyskytuje vo viacerých hodinách roku, čo bude súčasne znamenať aj zvýšenie prevádzkovej bezpečnosti a spoľahlivosti elektrizačnej sústavy Slovenska ako celku. Realizácia projektov má okrem iného aj celoeurópsky význam, a to najmä z pohľadu podpory integrácie európskeho trhu s elektrinou a spoľahlivosti dodávok elektriny.

Plánujete v súčasnosti aj iné projekty výstavby nových vedení s okolitými krajinami?

Okrem spomínaných vedení Gabčíkovo – Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka SEPS v súčasnosti neplánuje v období rokov 2014 až 2023 výstavbu žiadnych iných cezhraničných vedení.

Odporúčané články

ROZHOVOR: Múdry elektromer? Široké možnosti pre odberatateľa Slovensko prepojí trh s elektrinou s Rumunskom koncom roka

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X