Samosprávy chcú za miliónové energetické kompenzácie zabojovať u prezidentky, Ódor sa s nimi ani nestretol (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZMOS: Stanovisko k zvýšeniu cien energií
Zľava: Predseda ZMOS Jozef Božik a podpredseda Komory miest Martin Chren počas tlačového brífingu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na tému: Stanovisko ZMOS k zrušeniu spoločného rokovania zo strany predsedu vlády SR a ďalší postup ZMOS vo veci kompenzácii zvýšených cien energií územnej samospráve. Bratislava, 13. júl 2023. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 13. júla, 17:37

Samosprávy chcú za vyplatenie energetických kompenzácií zo strany štátu vo výške 108 miliónov eur zabojovať u prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedol predseda Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik, po zrušení plánovaného rokovania s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom nemajú inú možnosť, ako jej vysvetliť situáciu a požiadať ju o intervenciu u premiéra.

Nešťastný, neštandardný a nekorektný postup

„My nemáme inú cestu, my túto tému potrebujeme riešiť,“ zhodnotil. Ako dodal, takýto postup zo strany predsedu vlády považujú za nešťastný, neštandardný a zároveň nekorektný.

„Obce a mestá nežiadajú o jediné euro navyše, my len žiadame vyplatenie toho, čo sa nám podarilo vyrokovať s predchádzajúcou vládou,“ zhodnotil podpredseda Komory miest Martin Chren s tým, že potrebné zdroje sú účelovo viazané v štátnom rozpočte.

Prisľúbená podpora

Keďže však vláda peniaze odmieta uvoľniť, samosprávy chcú s pomocou prezidentky SR presadiť, aby kabinet predložil v skrátenom legislatívnom konaní novelizáciu štátneho rozpočtu. Od poslancov majú údajne prisľúbenú podporu.

„V zásade všetci deklarovali, že by sme mali dostať to, čo nám bolo sľúbené, ale uvidíme, keď príde na lámanie chleba,“ opísal situáciu Chren.

Podľa rokovaní by k schváleniu takejto legislatívy mohlo prísť na slávnostnej schôdzi 1. septembra.

Zvyšovanie poplatkov

„Našou psou povinnosť je, aby sme o tieto peniaze zabojovali,“ skonštatoval Božik. Ak ich pritom obce, mestá a kraje nedostanú, bude to mať vplyv na ich fungovanie.

„Každá obec, každé mesto a každý kraj k tomu pristúpia individuálne, ale nakoniec sa bude šetriť na službách pre občanov,“ skonštatoval Božik. Starostovia už podľa neho avizovali, že budú musieť zvyšovať poplatky.

Hlas kritizuje postoj vlády

Strana Hlas-SD odmieta pasivitu dočasného premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý podľa nich nečinnosťou svojej vlády prispieva k rozkladu samospráv.

„Vláda si dnes našla čas, aby rozhodla o kúpe 190-miliónových štvorkolesových obrnených vozidiel pre slovenskú armádu. Ale premiér Ódor si nenašiel čas na prijatie starostov a primátorov, ktorí vďaka vysokým cenám energií majú dieru vo svojich rozpočtoch a požadujú od vlády 100-miliónovú pomoc,“ uviedol líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Expert na samosprávy a člen predsedníctva strany Hlas-SD Michal Kaliňák uviedol, že ak premiér odmieta stretnutie so zástupcami samospráv, nielenže zvyšuje napätie a neistotu v samosprávach, ale dokazuje, že jeho vláda nemá záujem stabilizovať základné životné funkcie tisícok samospráv, čo je odborne neprijateľné a spoločensky nezodpovedné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef BožikĽudovít ÓdorMartin ChrenMichal KaliňákZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDVláda SRZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)