SEPS plánuje preinvestovať viac ako 50 miliónov eur, firma očakáva za minulý rok lepší hospodársky výsledok

Elektrické vedenie SEPS
SEPS

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) navyšuje investície. V tomto roku plánuje preinvestovať 51 miliónov eur. V minulom roku pritom slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy vynaložil na investície niečo vyše 47 miliónov eur.

Ako uviedla pre agentúru SITA vedúca odboru komunikácie SEPS Zuzana Bednárová, medzi objemovo najvýznamnejšie investičné akcie v tomto roku patrí výmena vodičov a preizolácia vedenia Moldava – Veľké Kapušany a vedenia Podunajské Biskupice – Vodná elektráreň Gabčíkovo.

„Rozbiehame stavby v rámci projektu Danube Ingrid prípravou výberu zhotoviteľa na inžiniersku a projekčnú činnosť,“ dodala Bednárová. V roku 2022 bude pokračovať aj výmena vodičov a preizolácia vedenia Sokolnice – Križovany, ktorá by mala byť aj koncom budúceho roka ukončená.

Najvýznamnejšia investičná akcia

V minulom roku najviac investícií smerovalo na výstavbu a obnovu vedení (41 %) a na výstavbu a obnovu elektrických staníc (35 %).

„Objemovo najvýznamnejšia investičná akcia roku 2021 bola realizácia súboru stavieb Transformácia 400/110 kV Bystričany, ktorá je spolufinancovaná z fondu BIDSF. Tento projekt bol v októbri 2021 uvedený do prevádzky a v elektrickej stanici (ESt) Bystričany tým bola nahradená pôvodná transformácia 220/110 kV,“ doplnila Bednárová.

Realizácia tohto súboru stavieb má významnú úlohu pri transformácii regiónu hornej Nitry. V roku 2021 SEPS ukončila práce na výstavbe slovensko-maďarských cezhraničných prepojení.

Dosiahnu zrejme lepší hospodársky výsledok

SEPS predpokladá, že hospodárenie firmy v minulom roku bude lepšie ako rok predtým. „V porovnaní s predchádzajúcim rokom i našim plánom pre rok 2021 dosiahneme s najväčšou pravdepodobnosťou lepší hospodársky výsledok. Konkrétne čísla budeme komunikovať po uzatvorení nášho účtovníctva v druhej polovici prvého kvartálu 2022,“ uzavrela Bednárová.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. SEPS prevádzkuje spolu 2 138 kilometrov vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 772 kilometrov 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Bednárová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaVodná elektráreň Gabčíkovo