Slovensko dostáva od Rusov stále menej plynu, dôvody krátenia sú podľa SPP verejne dostupné

Plyn plynovod
Foto: ilustračné, John Kasawa/freedigitalphotos.net

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) stále dostáva od ruského Gazpromu Export menej plynu. Ako uviedol pre agentúru SITA zástupca riaditeľa odboru regulácie a compliance SPP Juraj Adamica, počas minulého týždňa boli dodávky plynu nižšie o približne polovicu.

Plynulé dodávky energií

Aj v pondelok štátny podnik očakáva, že dodávky plynu budú nižšie o približne 50 percent. Uvedené krátenie nemá podľa SPP žiadny vplyv na zákazníkov.

„Zabezpečenie plynulých dodávok energií pre všetkých našich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, je pre SPP absolútnou prioritou a aktuálnej situácii venujeme všetku svoju pozornosť,“ zdôraznil Adamica.

Zimnú sezónu by sme mali zvládnuť

SPP sa uzavretím diverzifikačného kontraktu a ďalšími plánovanými dodávkami LNG počas roka podarilo v krátkom čase výrazne prispieť k diverzifikácii zdrojov a zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu na Slovensku. Objem plynu zatlačený zo strany SPP do zásobníkov k pondelku je podľa Adamicu nadštandardný.

„Spolu s pravidelnými dodávkami, aj na základe diverzifikačného kontraktu a ďalšieho nákupu LNG, nám dáva dostatok optimizmu, že zimnú sezónu 2022/2023 zvládneme bez vplyvu na dodávky pre našich zákazníkov,“ konštatoval.

Komunikácia s Gazprom Export prebieha podľa SPP v štandardnom režime. „Krátenie dodávok je zdôvodnené argumentami, ktoré sú verejne dostupné. Podľa týchto informácií, má ísť o problém s turbínou na Nord Stream 1 a znížené objemy prepravované cez Ukrajinu kvôli prečerpávacej stanici Sochranovka, ku ktorej sa pripojili ešte aj servisné práce na Turkish Stream,“ uzavrel Adamica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Adamica
Firmy a inštitúcie Gazprom ExportSPP Slovenský plynárenský priemysel