Slovnaft sa vlani pre pandémiu prepadol do straty takmer 82 miliónov eur, tržby firmy klesli o 25 percent

Slovnaft rafinéria
Bratislavská rafinéria Slovnaft. Zdroj: Slovnaft

Spoločnosť Slovnaft ukončila minulý rok so stratou takmer 82 mil. eur. Rok predtým pritom ešte evidovala zisk na úrovni okolo 17 mil. eur. Tržby podniku klesli v uplynulom roku o 25 % na 2,7 mld. eur. Ako pre agentúru SITA k výsledkom uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár, rok 2020 bol pre všetky štáty, ekonomiky aj jednotlivcov náročný, celý svet zasiahla pandémia, nasledovaná hospodárskou krízou.

Výrazné prepady cien

„Odvetvie energetiky, najmä rafinérsky a ropný sektor, zaznamenalo výrazné prepady cien a pokles dopytu po časti svojich produktov v reakcii na zásadné obmedzenie vnútroštátnej a medzinárodnej mobility. Tieto faktory sa následne prejavili aj v hospodárskych výsledkoch sektora, nevynímajúc spoločnosť Slovnaft,“ skonštatoval.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podnik napriek zložitej situácii vlani celkovo investoval 111 mil. eur. Z toho viac ako polovica smerovala do rafinérie, a to na projekty zamerané na zvýšenie prevádzkovej spoľahlivosti a efektívnosti výrobného procesu. Časť smerovala podľa Molnára aj do budúcich rastových projektov. V segmente maloobchodu spoločnosť investovala takmer 7 mil. eur.

Investovali aj do zlepšenia životného prostredia

„Celkové investície zamerané na zlepšenie životného prostredia a zvýšenie bezpečnosti pri práci v celom Slovnafte predstavovali spolu 29 mil. eur a použili sa okrem iných environmentálnych projektov na výstavbu nádrže na skladovanie etylénu, na rekonštrukciu skladovacích nádrží, a tiež na technické zabezpečenie v čase pandémie, ktoré umožnili zachovať chod prevádzok počas celého roku,“ doplnil.

Čo sa týka vyhliadok hospodárenia v tomto roku, spoločnosť bude podľa hovorcu ďalej zvyšovať svoju konkurencieschopnosť zefektívnením svojich činností a zavádzaním inovácií. Taktiež chce pokračovať v trende striktnej nákladovej disciplíny a vyhodnocovania vhodných rozvojových príležitostí.

Znížiť chcú energetickú náročnosť výroby

„V oblasti spracovania ropy zostávajú hlavnými cieľmi zníženie energetickej náročnosti výroby, udržanie vysokej prevádzkovej spoľahlivosti výrobných zariadení a pokračovanie v plánovaní a implementácii rozvojových iniciatív aj s ekologickým dosahom,“ uzavrel Molnár.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je spoločnosť Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc na Slovensku. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Molnár
Firmy a inštitúcie Slovnaft