Slovnaft ukončil stámiliónovú investíciu

Slovnaft rafinéria
Nová logistická prevádzka závodu na výrobu nízkohustotného polyetylénu. Slovnaft

Bratislavská rafinéria už má novú výrobnú jednotku na výrobu nízkohustotného polyetylénu.

Spoločnosť Slovnaft ukončila inštaláciu technológie v novej prevádzke na výrobu nízkohustotného polyetylénu. Do vybudovania výrobnej jednotky investovala bratislavská rafinéria 300 miliónov eur. „Nová výrobná jednotka zlepší našu konkurencieschopnosť a možnosť ďalšej expanzie na nové trhy,“ uviedol pri slávnostnom otvorení výrobnej jednotky LDPE4 predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi.

Nižšia energetická spotreba

Nová výrobná jednotka LDPE4 nahradí všetky predchádzajúce prevádzky výroby polyetylénu v Slovnafte. Nová prevádzka umožňuje vyrábať nové typy polyetylénu s vyššou kvalitou, s minimálnymi emisiami, vyššou bezpečnosťou a nižšou energetickou spotrebou. Ročná výrobná kapacita nízkohustotného polyetylénu stúpne o 40 tisíc ton na 220 tisíc ton. Štyri pätiny vyrobeného polyetylénu pôjdu na zahraničné trhy.

Stavali Nemci s Talianmi

V rámci stámiliónového investičného projektu bratislavská rafinéria zrekonštruovala etylénovú jednotku a postavila logistickú infraštruktúru. Po ukončení výstavby výrobnej jednotky budú do konca novembra prebiehať skúšky technológie, nábehové a garančné testy. S komerčnou výrobou by chcel Slovnaft začať už začiatkom budúceho roka. Závod na výrobu polyetylénu v Slovnafte postavila skupina Maire Tecnimont prostredníctvom konzorcia sesterských firiem Tecnimont z Talianska a Tecnimont Planung und Industrieanlagenbau z Nemecka.

Široké využitie

Nová výrobná jednotka bude produkovať plastový granulát, ktorý sa následne ďalej spracováva u odberateľov na konečné produkty. Nízkohustotný polyetylén je základom pre široké spektrum produktov, ako napríklad pre potravinárske a poľnohospodárske fólie, hračky, izolácie, medicínske a hygienické pomôcky, ako aj pre mnohé materiály používané v stavebníctve či v automobilovom priemysle.

Pozrite si krátke video o výrobe polyetylénu v bratislavskom Slovnafte:

Zdroj: vEnergetike.sk/Slovnaft

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a. s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok. Slovnaft prevádzkuje na Slovensku aj sieť čerpacích staníc. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovnaft