Štát nie je pripravený na vyraďovanie jadrových zariadení z prevádzky, inšpektori z NKÚ odhalili viacero pochybení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Foto: Ilustračné, javys.sk

Štát nie je dostatočne pripravený na vyraďovanie jadrových zariadení z prevádzky. Po kontrole v Jadrovej vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) to konštatoval Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ).

Najzávažnejšie kontrolné zistenia sa podľa úradu týkajú nefunkčného vnútorného kontrolného systému, pasivity dozornej rady spoločnosti, nesplnenia termínu vyradenia jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do roku 2027 a významných rizík spojených s financovaním z národných zdrojov v budúcich desaťročiach.

„Na druhej strane pozitívom je fakt, že súčasné vedenie spoločnosti už počas výkonu auditu prijímalo opatrenia posilňujúce všetky úrovne vnútornej kontroly,“ dodal NKÚ.

Jeden projekt je najkritickejší

Kontrolóri preverili vo firme JAVYS šesť projektov vyraďovania. Z toho štyri boli ukončené a implementované prostredníctvom Európskej banky pre obnovu a rozvoj a dva aktívne, ktoré implementuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Najkritickejšia situácia je podľa kontrolórov pri implementácii záverečného projektu vyraďovania s názvom „Dekontaminácia a demolácia budov jadrovej elektrárne V1 a uvedenie areálu do pôvodného stavu“. Ide o finančne najväčší projekt vyraďovania, ktorý vznikol spojením troch projektov s celkovým odhadovaným rozpočtom 186,527 mil. eur.

„Realizácii projektu bráni verejné obstarávanie. Ani po takmer roku a pol od jeho zverejnenia nedošlo k výberu úspešného uchádzača,“ dodal NKÚ.

Termíny zmenili štyrikrát

Termíny na predkladanie žiadosti o účasť boli zmenené štyrikrát, a to najmä pre námietky a využívanie inštitútu vysvetľovania.

„Míľniky verejného obstarávania, ktoré si spoločnosť JAVYS naplánovala vo svojom harmonograme, neboli dodržané. Preto konštatujeme, že splnenie termínu ukončenia procesu vyraďovania do konca roku 2027 je významne ohrozené,“ zdôraznil NKÚ s tým, že v prípade zlyhania tohto projektu musí JAVYS počítať s rizikom čiastočných alebo úplných finančných korekcií, ktoré bude musieť znášať Slovenská republika.

Objavili aj veľkú cenovú odchýlku

Pri aktuálnom projekte „Demontáž systémov v kontrolovanom pásme JE V1 – 2. časť“ porovnaním zmluvne dohodnutých cien a cien odhadovaných v technickej štúdii kontrolóri z NKÚ zistili, že pri niektorých položkách bola významná cenová odchýlka. V jednom prípade odbornej technickej dokumentácie až o vyše 5 500 %.

„V súvislosti s implementáciou tohto projektu musíme upozorniť na aktuálnu ekonomickú neistotu, ktorá bude významným spôsobom vplývať na realizáciu každého finančne náročného projektu. Keďže zmluvné ustanovenia medzi JAVYS a dodávateľom neobsahovali klauzulu o cenovej indexácii, existuje významné riziko, že dodávateľ sa bude snažiť preniesť zvýšené náklady na vstupoch do nových, vyšších cien,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Vytkli aj nečinnosť dozornej rady

Podľa výsledkov kontroly vnútorný audit JAVYS-u vykonával činnosti, ktoré nesmú byť v jeho kompetencii a do nastavenia výkonu vnútorného auditu boli zapojené aj iné organizačné zložky.

„Plánovanie nebolo podložené riadnou rizikovou analýzou, absentovalo transparentné stanovenie auditných kritérií, auditovaného obdobia, povinných osôb a lehoty na vznesenie námietok,“ doplnil úrad, podľa ktorého vnútorný audit si ako súčasť vnútorného kontrolného systému neplnil svoju základnú funkciu, a to pomáhať manažmentu spoločnosti v rozhodovaní.

Kontrolný úrad tiež vyhodnotil činnosť Dozornej rady JAVYS-u ako nedostatočnú.

„Preverením aktivít Dozornej rady za takmer šesť rokov sme zistili, že bola iba pasívnym príjemcom informácií, a teda aktívne nepožadovala od manažmentu spoločnosti informácie a vysvetlenia rizík a stavu implementácie projektov a dosahovaného progresu pri vyraďovaní V1,“ konštatoval NKÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Andrassy
Firmy a inštitúcie EBOR Európska banka pre obnovu a rozvojJAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosťNKÚ Najvyšší kontrolný úradSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra