Štát ovládne materskú spoločnosť SPP

Robert Fico
Premiér Robert Fico počas stredajšieho rokovania vlády. SITA

Vládny kabinet schválil kúpu 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Štát sa tak stane jediným akcionárom v materskej spoločnosti SPP, čím ovládne cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov. „Získavame totálnu kontrolu nad cenami plynu. Nemusíme sa obávať, že by prišlo k nejakému zvyšovaniu cien plynu pre domácnosti od začiatku budúceho roka,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

Tak premiér, ako aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský, pripustili, že materská spoločnosť má vďaka regulácii cien plynu pre domácnosti stratu. Tá je vo výške 100 mil. eur. Celkový dlh SPP je však vo výške 120 mil. eur. Štát tak kúpou 49 % akcií SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) preberie dlh vo výške 59 mil. eur. To podľa vládnych predstaviteľov bude jediná cena za kúpu slovenského dominantného dodávateľa plynu. Dlh by sa mal postupne sanovať aktívami, ktoré získa štát kúpou 49-percentného podielu SPP. Ide napríklad o získanie zásob v zásobníkoch plynu, či o možnosť vyrokovať s Gazpromom lepšie nákupné ceny za dodávku plynu.

„Sú nástroje na to, ako postupne zlepšovať ekonomiku SPP ako obchodníka, ktorý by mohol byť do troch až štyroch rokov bez straty,“ podotkol Malatinský. Podľa neho s ruskou firmou Gazprom rokovania ešte stále prebiehajú. „Priebeh týchto rokovaní dáva nádej, že nákupné ceny plynu od Gazpromu budú blízke k spotovým cenám,“ podotkol Malatinský.

Spoločnosť EPH rešpektuje rozhodnutie vlády využiť právo na získanie 100 % akcií SPP. „Štát náš podiel preberá za z jeho pohľadu veľmi atraktívnych podmienok. V rámci celkovej spolupráce medzi Slovenskom a našou spoločnosťou považujeme za správne, že odpovednosť za tvorbu ceny plynu preberá štát,“ uviedol predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský.

V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselVláda SR