Stredoslovenská distribučná odstránila problémy s výpadkami elektriny na úpätí Šturca, vyriešil ich podzemný kábel

Elektrina, elektrické vedenie
Enegetici neúnavne pracujú na odstraňovaní porúch po silnej búrke. Foto: ilustračné, Stredoslovenská distribučná

Stredoslovenská distribučná (SSD) investovala 270-tisíc eur do nového podzemného vedenia vysokého napätia pri obci Čremošné v okrese Turčianske Teplice.

Odstránila tak problémy s častými výpadkami elektriny, ktoré spôsobovalo vzdušné vedenie v ťažko prístupných miestach medzi vysokými stromami. Počas silného vetra stromy často poškodzovali vodiče aj stĺpy.

Zníži sa počet výpadkov

„Káblové vedenie sme zakopali v dĺžke 1 700 metrov. Vďaka tomu môžeme zdemontovať pôvodné vzdušné vedenie postavené na dvadsiatich stĺpoch. Významne to ovplyvní bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie elektriny v tejto lokalite. Nielenže sa skokovo zníži počet výpadkov, ale zjednoduší sa údržba a tiež sa zmenší vplyv na životné prostredie. Už nebudú potrebné žiadne výruby stromov,“ vymenoval výhody projektu Peter Faluš zo sekcie projektového manažmentu SSD.

Káblové vedenie je už v prevádzke, počas nasledujúcich týždňov bude podľa Faluša odstránené pôvodné vzdušné vedenie.

Vysporiadať sa museli s terénom

Počas dvojmesačného zakopávania nového kábla sa podľa hovorcu SSD Miroslava Gejdoša museli energetici vysporiadať nielen s mimoriadne náročným terénom, skalnatým podložím, ale aj s nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Pracovali často v daždi, vetre a pohybovali sa na rozmočenej pôde.

Stredoslovenská distribučná nadväzuje touto investičnou akciou na rozsiahly projekt prepojenia Banskobystrického okresu s Turčianskoteplickým z roku 2019. Vtedy zakopali energetici do zeme štvorkilometrový kábel cez horský priechod Šturec.

Prepojenie Horehronia s Turcom umožňuje v prípade výpadkov v jednej z oblastí dočasné zásobovanie z druhej strany. Odberatelia elektriny tak nemusia čakať na odstránenie poruchy vo svojom regióne, ale zásobuje ich druhý okruh.

Elektrina, elektrické vedenie
Pracovníci odstránili časté problémy s výpadkami elektriny na úpätí Šturca. Foto: ilustračné, Stredoslovenská distribučná

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav GejdošPeter Faluš
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná