Teplárenský zákon prešiel v parlamente do druhého čítania, pribudnúť by mali nové pojmy

Radiátor
Združenie pre lepšiu správu bytových domov kvituje okresanie možností doterajšieho dodávateľa tepla, ktorý po novom už nebude dotknutým orgánom, ktorého stanovisko je záväzné. Foto: Ilustračné, thisismoney.co.uk

Národná rada SR posunula do ďalšieho legislatívneho procesu poslanecký návrh novely zákona o tepelnej energetike. Do zákona sa majú zaradiť potrebné definície pojmov zariadenie na rozvod tepla, odovzdávacia stanica tepla a odberné tepelné zariadenie.

Podľa koaličných poslancov ide o pojmy zaužívané v praxi, v minulosti tvoriace súčasť zákona ustanovujúceho podmienky výkonu regulovaných činností v teplárenstve.

Zvyšujú sa koncové ceny tepla

„Správna terminológia určujúca zákonné pojmy jednotlivých teplárenských zariadení slúžiacich na výrobu a rozvod tepla, ako na pripojenie koncového odberateľa k verejnému rozvodu predstavuje základ pre správne nastavenie pravidiel cenovej regulácie v tepelnej energetike,“ tvrdia predkladatelia.

V súčasnosti sa podľa nich zvyšujú koncové ceny tepla aj pre reťazenie dodávateľov v reťazci dodávky tepla od výroby až po koncový odber, ktoré je vyvolané aj absenciou vhodnej zákonnej úpravy.

Neprešiel zákon o sociálnom poistení

Do druhého čítania sa však nedostal návrh novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za stranu Smer-SD. Opoziční poslanci navrhovali zaviesť tzv. fikciu na určenie osobného mzdového bodu počas krízovej situácie za obdobie poberania ošetrovného (OČR).

Vymeriavací základ sa mal podľa ich návrhu určovať z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, z ktorého sa určilo ošetrovné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD