Teplárom sa nepáči nová regulačná vyhláška. Vraj nie je krokom vpred.

Radiator teplo
Ilustračné foto pixabay.com

Podľa výrobcov tepla spôsob, akým je teplárenstvo regulované, je aj naďalej zložitý.

Od nového roka budú platiť nové pravidlá aj v tepelnej energetike. V nadväznosti na nové regulačné obdobie, ktoré bude trvať od roku 2017 do 2021, totiž Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pripravil novú vyhlášku, ktorou sa stanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike. Podobne ako elektroenergetici či plynári sú so svojou novou vyhláškou nespokojní aj teplári. Svedčí o tom aj zhruba 200 pripomienok z ich strany v rámci pripomienkového konania, z toho viac ako 130 ich bolo zásadných.

Zložitá regulácia

„Žiaľ, musíme konštatovať, že z nášho pohľadu vyhláška nepriniesla výraznejšie zmeny smerom vpred, a teda k postupnému európskemu trendu centralizácie výroby tepla,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný. Podľa teplárov spôsob, akým je teplárenstvo regulované, je aj naďalej zložitý. „Neprináša priestor pre formovanie nových moderných postupov pre výrobu tepla v nadväznosti na súčasné potreby výrobcov a dodávateľov, či spotrebiteľov tepla,“ dodal Obšivaný.

Limity pri investíciách

Výrobcovia tepla sú najviac sklamaní z toho, že vďaka novej vyhláške budú limitovaní v investíciách do modernizácie. Postaviť plynovú kotolňu je podľa teplárov v súčasnosti zhruba tri až päťkrát lacnejšie ako kotolňu na biomasu. „Na druhej strane, kotolňa na biomasu je ekologickejšia, má veľa pozitívnych dopadov. V súčasnosti ale stavba obnoviteľného zdroja na výrobu tepla, pokiaľ nie je spolufinancovaná cez štrukturálne fondy, nie je ekonomicky výhodná alebo vychádza veľmi draho,“ konštatoval Obšivaný.

Regulátor sľubuje zlepšenie

Regulátor je presvedčený, že nové pravidlá zavádzané vo všetkých regulovaných odvetviach sú urobené jednoznačne v prospech zvýšenia ochrany práv spotrebiteľov, ale zároveň plne rešpektujú a zabezpečujú stabilitu trhového prostredia. Podľa regulátora nové energetické vyhlášky zabezpečia pre slovenské domácnosti zvýšenie úrovne poskytovaných služieb zo strany dodávateľov elektriny, plynu, tepla a vody.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov teplaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví