TÝŽDENNÍK: Ľudia! Aspoň chvíľu sa tešme.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Spotrebitelia by mali na konci roka zažiť mierny šok v podobe dosť výrazného zlacňovania elektriny. Nezdražie ani plyn. Tým pádom ani teplo. Aspoň chvíľu sa v dnešnej ťažkej dobe môžeme z niečoho tešiť. A takto šťastní môžeme ísť smelo k marcovým prezidentským volebným urnám. nirots/FreeDigitalPhotos.net

Domácnosti ale aj firemní zákazníci by mali podľa všetkých dostupných indícií dostať koncom roka jeden krásny, skoro vianočný, darček v podobe budúcoročných cien energií. Pri elektrine by mali dokonca zažiť šok v podobe na naše pomery dosť výrazného zlacňovania. A ešte keď štát uchopí do rúk SPP, to sa nám len bude žiť, keďže vládca našej malebnej krajiny sľúbil nezvyšovanie cien plynu. Nezdražie plyn, nezvýšia sa ani ceny tepla. Takže pred marcovými prezidentskými voľbami nebudeme vedieť od toľkého šťastia ani komu za toto všetko poďakovať. Ibaže by nám približne 40 % spoluobčanov predsa len ukázalo prstom, kto nám toto všetko vybavil.

Výrobcovia elektriny sú zúfalí

Asi najviac doplatia na zlacňovanie elektriny slovenskí výrobcovia elektriny. Nielenže im kríza zoškrtala zisky z predaja silovej elektriny, ale ešte na nich „zaoral“ aj regulátor, keď im zaviedol nový poplatok, už v celku známy G-komponent. Ale čo už. Obyčajný ľud bude určite plakať nad tým, že výrobcovia elektriny budú mať na konci budúceho roka nižšie zisky. Rozkaz znel jasne: elektrina musí zlacnieť.

Medzi výrobcom elektriny a jeho spotrebiteľom sú okrem dodávateľov energií ešte jedni nenápadní vyberači poplatkov, o ktorých málokto vie. Distribučné spoločnosti. Tie už tiež ohlásili pokles niektorých ich poplatkov, čo priaznivo ovplyvní koncovú cenu elektriny. Distribučky, ktoré sa starajú o tie menšie elektrické drôty pri našich domoch, sú však aj napriek tomu v podstate spokojné. Ono je zaujímavé, že distribučné spoločnosti boli vždy spokojné, už od svojho vzniku. Nikdy som ich nepočul sa sťažovať. Takže buď sú dobre vychované, alebo majú svoj biznis správne nastavený.

Vyhrážky nepomohli

Slovenské elektrárne, ktoré sú dominantným výrobcom elektriny, tak naštvalo zavedenie G-komponentu, že sa dokonca uchýlili k vyhrážkam. Akonáhle regulačný úrad zverejnil svoje plány v tejto oblasti, nechal sa výrobca počuť, že odstaví elektrárne v Novákoch a vo Vojanoch. Neskôr pochopil, že s nováckou elektrárňou to prestrelil, keďže vláda tam chce ešte veľmi dlho spaľovať uhlie z Hornej Nitry a tak zachovať zamestnanosť v tomto kúte našej krajiny. Svoje vyhrážky tak naplnili respektíve plánujú naplniť aspoň vo Vojanoch, kde od nového roka chcú odstaviť dva bloky. V chode tak ponechajú na východe Slovenska len modernizované bloky na biomasu. Tu však stojí za zamyslenie, že či išlo o splnenie skutočnej vyhrážky, keďže elektrárne aj v minulom období vo Vojanoch postupne odstavovali bloky, v ktorých výroba elektriny bola nerentabilná. Takže odstavenie nemodernizovaných blokov by skôr či neskôr asi prišlo aj bez zavedenia „bodu G“.

A zase to SPP….

Nechcel som. Nechcel som sa už vracať k nezaradenému poslancovi a jeho výlevom okolo SPP. Aj som rád, že ho väčšina médií v nedeľu odignorovala, ale predsa sa dostal do jednej televízie, čo bol určite jeho hlavný cieľ. Chcem len upozorniť tohto nezaradeného poslanca a ďalších jeho nasledovníkov, že všetci alternatívni dodávatelia energií sa vo svojej cenovej politike pozerajú v prvom rade na regulátorom schválené ceny plynu dominantného hráča na tomto trhu, čiže SPP. Jeho cenu sledujú preto, lebo chcú byť lacnejší ako on, keďže mu chcú prebrať klientov. To znamená, že držanie lacného plynu v SPP znamená aj lacnejší plyn u alternatívnych dodávateľov, a tým pádom aj lacnejší pre spotrebiteľov, ktorí sa pre iného dodávateľa rozhodli. Presne takto sa dá pán poslanec umelo korigovať cena plynu po prevzatí SPP, o čom hovoril tak víťazoslávne premiér. Aj keď netvrdím, že je to správna cesta, a že na to raz všetci nedoplatíme. A ešte jedna vec ma mrzí. Že sa na tejto trápnej akcii pred prezidentským palácom zúčastnil aj bývalý minister hospodárstva, ktorý do toho vidí, a ako jeden z mála vie o celej veci hovoriť rozumne. Ale čo môžeme čakať, aj on je iba politik, a volebné eldorádo sa nezadržateľne blíži.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneSPP Slovenský plynárenský priemysel