Ukrajinci v jeseni odebarajú zo Slovenska málo plynu, vrchol bol v lete

Plynovod Vojany Užžhorod
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík.

Ukrajinci na jeseň stratili záujem o odber zemného plynu zo Slovenska. Po tom, čo cez leto vyťažovali plynovod Vojany-Užhorod takmer naplno, keď odoberali denne vyše 40 miliónov kubíkov plynu, v súčasnosti zo Slovenska odoberajú menej ako 10 miliónov kubíkov. Maximálna kapacita plynovodu Vojany – Užhorod je pritom 44 miliónov metrov kubických. Za zníženým odberom plynu možno hľadať naplnenosť ukrajinských plynových zásobníkov, či neočakávanie problémov s dodávkami plynu z Ruska.

Najviac plynu prepravili pred štyrmi rokmi

Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prevádzkovateľom prepravnej plynovej siete, spoločnosťou Eustream, počas prvých septembrových dní dokonca Ukrajinci zo Slovenska vojanským plynovodom neodobrali ani kubík plynu. Plyn odoberali len virtuálnym reverzom cez bod Veľké Kapušany. Koncom septembra sa preprava plynu vojanským plynovodom dostala na dennú úroveň zhruba 14 miliónov metrov kubických, v októbri dosiahla 9 miliónov. Počas novembrových dní sa preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybuje na úrovni 7 až 8 miliónov metrov kubických denne. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Pomoc Ukrajincom

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014 po ukončení testovacích dodávok. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eustream