V Jaslovských Bohuniciach vyraďujú jadrovú elektráreň V1, práce bol skontrolovať aj štátny tajomník

Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach Foto: Ilustračné, javys.sk

Na jadrovej elektrárni V1 v Jaslovských Bohuniciach aktuálne demontujú veľkorozmerné komponenty primárneho okruhu a systémy v kontrolovanom pásme elektrárne. Po návšteve bohunickej elektrárne to konštatoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

„Toto sú záverečné, technicky veľmi zložité a ambiciózne fázy, v rámci ktorých sa mnohé činnosti vykonávajú v takomto rozsahu vôbec po prvýkrát na svete,“ zdôraznil Galek.

Pozitívne hodnotenie manažmentu

Dva jadrové bloky bohunickej elektrárne V1 sú v záverečnej fáze vyraďovania. Celkové náklady na ukončenie prevádzky a vyradenie jadrovej elektrárne V1 sú plánované vo výške 1,237 mld. eur. Štátny tajomník Galek pozitívne zhodnotil manažment a kvalitu koordinačných prác, ako aj skúsenosti a pridanú hodnotu slovenských odborníkov.

„Verím, že skúsenosť našich odborníkov zo spoločnosti JAVYS bude môcť byť v budúcnosti využitá nielen na Slovensku, ale aj v rámci EÚ, a JAVYS sa stane významným lídrom v rámci procesov vyraďovania jadrových elektrární v Európe,“ doplnil.

Zložitý proces vyradenia

Záväzok predčasne odstaviť dva bloky v jadrovej elektrárni v Bohuniciach vláda prijala v roku 1999. V súlade s týmto záväzkom boli jednotlivé bloky elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach odstavené ku koncu roku 2006 a 2008. Odvtedy prebieha zložitý proces jej vyradenia, ktorý bude ukončený po roku 2025.

V júni 2020 sa podarilo spoločnosti JAVYS presunúť 204 ton vážiacu nádobu reaktora so závesnými systémami zo šachty reaktora prvého bloku do bazéna mokrej fragmentácie, čo bolo považované za míľnik v procese vyraďovania. Vyraďovanie je spolufinancované z národných zdrojov, ako aj z prostriedkov EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR