Vedci vyzývajú na urýchlený prechod k obnoviteľným zdrojom energií, snažiť by sa mali aj USA s Čínou

OZE, obnovitelne zdroje energie
Zrýchlený nárast teploty v kombinácii so znížením množstva zrážok by mohol znamenať početnejšie vlny horúčav. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska únia sa dlhodobo usiluje o väčšie kroky smerom ku klimatickej neutralite. Mnohí experti však upozorňujú, že snažiť by sa mali i mimoeurópske veľmoci ako USA a Čína či niekoľko ďalších regiónov s pomerne vysokou produkciou emisií skleníkových plynov.

Dekarbonizácia musí ísť do mínusu

Ako uviedol George Zittis z cyperského Inštitútu pre výskum klímy a atmosféry, iba štáty v oblasti východného Stredomoria a Blízkeho východu vypúšťajú takmer toľko skleníkových plynov ako celá Európska únia.

„Musíme úplne dekarbonizovať, dokonca ísť do mínusu,“ povedal Zittis pred tohtotýždňovou medzinárodnou konferenciou, ktorá sa zameriava na východné Stredomorie a Blízky východ, a na ktorej sa zúčastnia poprední vedci, diplomati a politici z Egypta, Izraela, Jordánska, Iraku či Grécka.

Menšie zrážky vedú k častejším horúčavám

Podľa Zittisa by vlády v regióne mali urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie, pretože zrýchlený nárast teploty v kombinácii so znížením množstva zrážok by mohol znamenať početnejšie vlny horúčav. Tie by zasa zvýšili náklady na energiu pre odsoľovacie zariadenia produkujúce skleníkové plyny a klimatizačné jednotky náročné na elektrickú energiu.

Horúčavy by tiež spôsobili menej vlhkosti v pôde. Nedostatok vody a nárast teplôt by podľa Zittisa mohol spustiť masovú migráciu z krajín na Blízkom východe. Experti taktiež naliehavo vyzývajú zákonodarcov, aby zaistili, že nové domy, budovy a motory áut budú čo najúčinnejšie z hľadiska energetickej hospodárnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia