ZAUJÍMAVOSTI: Toyota, Siemens a Tesla na zozname najzelenších spoločností

OZE
Ilustračné foto Sailom/freedigitalphotos.net

Nedávno publikovaná správa Clean 200 ukazuje, že investície do zelenej energie sa spoločnostiam vyplácajú. Clean 200 predstavil zoznam firiem z celého sveta, ktoré tvoria 10 % svojich výnosov z investícií do čistej energie. Ako informoval britský The Guardian, na popredných priečkach sa pritom ocitli mená ako Tesla Motors (17), Panasonic (5), Philips Lighting (8), Samsung (23), pričom prvenstvo si odniesla japonská automobilka Toyota v tesnom závese s nemeckým Siemensom. Na to, aby sa spoločnosti kvalifikovali na zoznam, museli splniť podmienku trhovej kapitalizácie v objeme najmenej 1 miliardy amerických dolárov (USD) a museli preukázať, že 10 % výnosov tvoria zo zdrojov čistej energie.

Clean 200 zároveň odhalil, že až 70 spoločností z celého 200-členného zoznamu generuje väčšiu časť svojich výnosov práve zo zdrojov čistej energie. Možno prekvapujúco silné zastúpenie má v zozname Čína reprezentovaná až 66 subjektmi, nasledovaná Spojenými štátmi americkými (40), ale solídne zastúpenie má aj Japonsko (20), Nemecko (8), India (7) a Kanada (5). O ďalšie prekvapenie na zozname sa postarala Veľká Británia, ktorú v ňom reprezentujú len dva subjekty, pričom jeden z nich skončil na 92. mieste a druhý sa umiestnil až na 159. mieste.

Zoznam vylučuje všetky ropné a plynárenské spoločnosti, ktoré tvoria menej ako polovicu svojich výnosov z obnoviteľných zdrojov, ako aj firmy podieľajúce sa na negatívnom klimatickom lobingu, odlesňovaní tropických dažďových pralesov, všetkých výrobcov zbraní a spoločnosti využívajúce detskú prácu.

Prieskumná agentúra Corporate Knights v tejto súvislosti uviedla, že firmám na zozname Clean 200 sa v uplynulých desiatich rokoch darilo lepšie, ako ich náprotivkom z druhého brehu energetického sektora, a to v pomere 3:1 pre „zelených“ gigantov. Generálny riaditeľ Corporate Knights a spoluautor správy Clean 200 Toby Heaps ďalej dodal, že uvedené výsledky tak poskytujú konkrétne a merateľné odmeny pre investorov týchto spoločností.

Pôvodný článok nájdete na tejto stránke The Guardian.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom