Veronika Zuzulová sa na tlačovke rozplakala, necíti podporu

Veronika Zuzulová
Lyžiarka Veronika Zuzulová počas tlačovej konferencie slovenskej lyžiarky a poradcu tímu, ktorý sa rozhodol pomôcť tímu. Bratislava, 29. marec 2012. Foto: SITA/Diana Černáková
Timotej zuzula
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová je spokojná s priebehom sezóny 2011/2012 po výsledkovej stránke, no nemá z nej najpríjemnejšie pocity.

Zároveň priznáva, že nerada by v budúcnosti štartovala za inú krajinu, no ak nebude mať okrem ukončenia kariéry inú možnosť, bude v hre aj táto alternatíva.

Výrazný podiel na rozhodovacom procese 27-ročnej Bratislavčanky bude mať postoj Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) k budúcej spolupráci.

„Je to všetko frustrujúce, ale ja stále dúfam, že sa to zmení. Ak sa to nepodarí, potom budem musieť počítať s odchodom. Potom sú len dve možnosti, skončím s lyžovaním alebo odídem. A s lyžovaním skončiť nechcem, pretože si myslím, že ma čakajú najlepšie roky, mám stále ciele a nesplnené sny. Myslím si, že to neprichádza do úvahy. Ak by vychádzalo, že musím skončiť s lyžovaním, budem musieť nájsť inú možnosť,“ povedala vo štvrtok Veronika Zuzulová.

Slovenská lyžiarka poďakovala svojmu tímu, ktorý sa ju snažil od všetkého odbremeniť. “ Snažili sa brať na seba všetko zlé, ale z mojej strany sa to nedá len tak obísť. Musela som byť silná a povedala som si, že to robím pre seba, je to pre mňa potešenie. Vravela som si, že sa nenechám zničiť niekým, kto sa o to snaží. Musela som byť silná v hlave a bola som.“

Asociácia neplnila zmluvu

V priebehu celej sezóny nevedeli nájsť členovia realizačného tímu Veroniky Zuzulovej ani samotná lyžiarka spoločnú reč so zástupcami SLA. Hlavný problém bol v plnení zmluvy o reprezentácii, ktorú podľa šéfa úseku alpských disciplín SLA Milana Trstenského „reálne nemohli napĺňať obe strany“. Lyžiarska asociácia dokonca koncom decembra viedla voči Zuzulovej disciplinárne konanie za to, že zmluvu o reprezentácii za ňu podpísal jej otec a tréner Timotej Zuzula.

Základným výstupom rokovania disciplinárnej komisie SLA bolo 30-dňové pozastavenie činnosti pre Veroniku Zuzulovú, ktoré neskôr predsedníctvo znížilo na polovicu a uznalo platnosť reprezentačnej zmluvy.

Veronika Zuzulová
Foto: SITA/Diana Černáková

Jedným z predmetov sporov medzi oboma zúčastnenými stranami počas celej sezóny bola aj neschopnosť zo strany SLA dostatočne podporiť – finančne či morálne – Veroniku Zuzulovú v jej príprave. Priamo od SLA dostala Zuzulová iba približne 10-tisíc eur, čo netvorilo ani 10 percent z celoročného rozpočtu jej tímu.

Na základe zmluvy o reprezentácii je pritom Veronika Zuzulová povinná odviesť asociácii desať percent z finančného plnenia zmlúv s individuálnymi partnermi, ktorých si sama s pomocou svojho realizačného tímu zohnala.

Paradoxom je, že napríklad v tejto sezóne mala podľa zmluvy zaplatiť na účet SLA viac, ako od nej dostala na svoju činnosť a reprezentáciu Slovenska. Celá situtácia okolo Zuzulovcov dokonca nahnevala aj olympijského víťaza v zjazde z Turína 2006 Antoina Dénériaza, s ktorým Veronika Zuzulová spolupracuje, keďže nosí prilbu a okuliare značky Deneriaz. „Dokonca chcel celú vec riešiť na Športovom arbitrážnom súde v Lausanne. Nechcem to však ďalej rozvádzať, aby to nevyzeralo, že sa tu teraz chceme vláčiť po súdoch,“ povedal Timotej Zuzula.

„Čo sa týka výsledkov, sezóna dopadla dobre. Pocity z nej však nemám úplne najlepšie. O tom však porozprávam až potom, keď to všetko prejde a bude sa mi o tom hovoriť ľahšie,“ priznala Veronika Zuzulová. O tom, že to počas sezóny 2011/2012 nemala veľmi jednoduché, svedčí aj skutočnosť, že keď sa mala na túto tému vyjadriť priamo počas štvrtkovej tlačovej besedy, úzkosť jej stiahla hrdlo a vohnala slzy do očí.

Zuzulová bude testovať nové lyže

Štvrtú slalomárku v hodnotení SP v sezóne 2011/2012 čaká v najbližších dňoch testovanie nových lyží. „Teraz idem testovať nové lyže, možno zmením značku,“ prezradila Zuzulová. Jej realizačný tím na čele s otcom a trénerom Timotejom Zuzulom či manažérom Róbertom Magátom sa však už snaží hľadieť do budúcnosti. Už dávnejšie sa rozhodli vyzvať SLA, aby čo najskôr našli riešenie, ktoré by čo najviac uľahčilo vystúpenie Veroniky Zuzulovej v nasledujúcej sezóne.

Veronika Zuzulová
Foto: SITA/AP

„Zuzulovci“ od asociácie požadujú návrh reprezentačnej zmluvy pre nasledujúci súťažný ročník, ktorý bude obsahovať aj finančné parametre. To všetko majú funkcionári urobiť do 15. apríla 2012. V prípade, ak sa tak nestane v danom termíne alebo prípadne návrh zmluvy bude neférový a nevyvážený, žiadajú Zuzula a Magát od úseku alpských disciplín SLA, aby vedenie úseku vydalo odporučenie Slovenskému olympijskému výboru (SOV) aj SLA, aby tieto orgány schválili uznesenie o nepenalizovaní Veroniky Zuzulovej v prípade jej odchodu do zahraničia a štartu za inú krajinu.

„Francúzsko to určite nebude, ale rozmýšľala som nad tým, že zmením krajinu. Rozmýšľala som nad tým, pretože keď sa dostanete do situácie, v akej som sa ocitla ja, tak už Vás napadá kadečo. Potom sa však počas sezóny našli ľudia, ktorí ma z toho všetkého dostali, a cítila som za sebou podporu. To všetky moje myšlienky vymazalo, takže určite zostanem Slovenka,“ vyznala sa Veronika Zuzulová.

Budúci rok na svahoch pod novým menom

Koncom apríla čaká Veroniku Zuzulovú jeden veľký prestup – do stavu manželského. „Budem síce pretekať pod novým menom, ale Zuzulová tam stále bude. Takže sa skoro nič nezmení,“ povedala vynikajúca slalomárka, ktorá po sobáši prijme priezvisko Velez-Zuzulová.

„Čaká ma svadba, ale s budúcim manželom máme spoločné časové horizonty zatiaľ len v lyžovaní. Povedala som si, že ak budem zdravá a všetko pôjde tak, ako má, vydržala by som do MS vo Vaile. Tam sa viacero dievčat
Veronika Zuzulová
Foto: SITA/AP

v mojom ročníku plánuje rozlúčiť s lyžiarskou kariérou, takže by som asi odišla s nimi,“ prezradila Zuzulová, ktorá v závere sezóny 2011/2012 dosiahla viacero dobrých umiestnení vrátane druhého miesta vo finále SP v rakúskom Schladmingu.

Veronika Zuzulová už druhé miesta zo záveru sezóny predýchala.“ Najmä v Schladmingu som mala zmiešané pocity. V cieli sa ma všetci lyžiari pýtali, či som nahnevaná. Povedal som im, že trošku. Oni mi na to povedali, že to je dobré, pretože je to znamenie, že chcem skutočne vyhrať a mám na to.

Chcela som v tejto sezóne konečne vyhrať preteky Svetového pohára, ale nepodarilo sa mi to. Mám teda veľkú motiváciu do nového ročníka. Urobím všetko pre to, aby sa mi to konečne podarilo. Viem, čo musím zlepšiť, na čom musím pracovať. Robím všetko pre to, aby najbližšie roky boli tie najlepšie,“ dodala

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Zuzulová