Viac ako dva milióny Slovákov bolo vlani na rekreácii, ktoré destinácie nás lákali najviac?

Cestovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rekreáciu alebo inú formu voľného času na Slovensku a v zahraničí v roku 2021 si dopriali viac ako dva milióny Slovákov starších ako 15 rokov (44 % populácie).

Lákali nás domáce destinácie

Ich počet bol mierne vyšší ako v roku 2020, stále ich bolo o 41 % menej ako pred pandémiou v roku 2019. Vtedy sa na cestovateľských aktivitách s aspoň jedným prenocovaním zúčastnili tri štvrtiny obyvateľov, teda 3,4 milióna ľudí.

Vyplýva to z údajov zo zisťovania o základných ukazovateľoch za dovolenkové a služobné cesty v minulom roku, ktoré vo štvrtok zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Z tých, čo si dovolenku dopriali aj minulý rok, najviac, až dve tretiny (1,3 milióna osôb) zlákali výhradne len domáce destinácie. Medziročne ich bolo približne o 12 % menej.

Napriek obmedzeniam v druhom roku pandémie nestratili chuť cestovať dva milióny Slovákov, vyhľadávali najmä domáce destinácie. Častejšie sa vybrali súčasne na dovolenku na Slovensku aj do zahraničia, oproti obdobiu pred pandémiou boli ich počty len tretinové.

Výlet zlúčený s pracovnou cestou

Približne štvrtina dovolenkárov zo SR kombinovala domáce aj zahraničné cesty s prenocovaním. Súčasne aspoň jednu domácu cestu a pobyt za hranicami vykonalo vlani 473-tisíc ľudí.

Táto skupina dovolenkárov zaznamenala najdynamickejší medziročný nárast, v porovnaní s rokom 2020 sa ich počet viac ako zdvojnásobil. Oproti obdobiu pred pandémiou to bola tretina dovolenkárov, roku 2019 absolvovalo pobyt doma aj v zahraničí 1,4 milióna Slovákov.

Na dovolenku len do zahraničia sa vybralo vlani 233-tisíc osôb, ich počet bol medziročne nižší a tiež o viac ako polovicu zaostával za hodnotami spred pandémie.

Z hľadiska veku najvyšší nárast cestujúcich medzi prvým a druhým rokom pandémie nastal v kategórii obyvateľov od 45 do 64 rokov, ich počet vzrástol o takmer 13 %. Táto veková kategória sa najviac priblížila počtom cestovateľov z roku 2019, aj keď im stále chýbala tretina dovolenkárov.

Brzdili nás obavy z nákazy

Na aktivitách cestovného ruchu sa vlani nezúčastnila viac ako polovica obyvateľstva SR nad 15 rokov, teda vyše 2,5 milióna osôb. Predstavuje to stále viac ako dvojnásobný nárast oproti predpandemickému roku 2019, kedy necestovala len štvrtina obyvateľstva, teda 1,1 milióna osôb.

„Pretrvávajúcim dôvodom necestovania v roku 2021 bola stále obava o bezpečnosť aktuálne spojená so šírením pandémie ochorenia COVID-19, výrazný nárast bol však zaznamenaný aj pri zdravotných dôvodoch,“ uviedla riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ Veronika Töröková.

V predpandemickom období patrili k hlavným príčinám finančná situácia, samotná motivácia k dovolenke či zdravotné a rodinné dôvody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR