Video: Demonštranti v Hongkongu protestujú, dôvodom je použitie slzného plynu políciou

Hongkong, protesty
Demonštranti v Hongkongu protestujú proti zásahu polície slzným plynom. 28. júl 2019 Foto: SITA/AP

V Hongkongu sa opäť protestuje. Demonštranti oblečení v čiernom pochodujú hlavnou ulicou v jeho centre, tentokrát na protest proti neprimeranému použitiu sily zo strany polície počas minulotýždňového protestu.

Neprimeraný zásah

Pochodu predchádzalo krátke zhromaždenie v parku Chaterova záhrada. Organizátori chceli pochodovať štvrťou Šeng-Wan, kde minulý týždeň použila polícia na demonštrantov slzný plyn.

Zhruba dva kilometre dlhý pochod k Sunjatsenovmu pamätnému parku však polícia zakázala odvolávajúc sa na násilné strety počas ostatných pochodov.

Ako píše agentúra AP, demonštranti v nedeľu prekvapivo pochodujú opačným smerom, prešli okolo sídla vlády aj policajného veliteľstva. Ich cieľ je zatiaľ nejasný.

Brutálne napadli desiatky ľudí

Demonštrácia sa konala aj v sobotu. Demonštranti pochodovali štvrťou Jüen-lung, kde minulý týždeň skupina útočníkov brutálne napadla desiatky ľudí na vlakovej stanici.

Aj tento pochod polícia nepovolila. Protestujúci podľa polície odstránili zábrany na cestách a vytvorili si vlastné, pričom tiež na policajtov útočili kovovými tyčami. Jedna skupina obkľúčila a poničila policajné auto.

Policajti na dav použili slzný plyn a gumové projektily. Demonštranti zase na nich hádzali tehly a ďalšie predmety. Neskôr v sobotu polícia vtrhla na vlakovú stanicu, kde sa niekoľko stoviek demonštrantov skrylo pred slzným plynom.

Dvaja sú vo vážnom stave

Strety medzi políciou a demonštrantmi si v sobotu vyžiadali najmenej 24 zranených. V nedeľu ráno ešte osem ľudí bolo v nemocnici, dvaja z nich sú vo vážnom stave. Polícia počas protestov zatkla 11 mužov vo veku 18 a 68 rokov. Podľa nej sa tak stalo pre trestné činy ako nepovolené zhromažďovanie, držba zbrane a útok. Najmenej štyria policajti utrpeli zranenia.

V Hongkongu sa už niekoľko týždňov konajú masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, ktoré sa pôvodne začali na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny.

Podľa kritikov by tento krok zvýšil vplyv Číny a vyvolával u nich obavy z toho, že by obral Hongkong o slobody, ktoré mu zaručuje princíp „jedna krajina, dva systémy“ zakotvený v zmluvách o prechode pod správu Číny v roku 1997. Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila. Demonštranti však okrem toho začali požadovať aj priame voľby, rozpustenie súčasného zákonodarného zboru aj vyšetrovanie údajnej policajnej brutality v Hongkongu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carrie Lamová