Video: Demonštranti zablokovali cesty v Katalánsku, protestujú proti zasadnutiu vlády v Barcelone

Katalánsko, protest
Demonštranti v Katalánsku zablokovali hlavnú diaľnicu a desiatky ciest v regióne na protest proti stretnutiu španielskej vlády v Barcelone. Foto: SITA/AP

BARCELONA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Demonštranti v Katalánsku zablokovali hlavnú diaľnicu a desiatky ciest v regióne na protest proti stretnutiu španielskej vlády v Barcelone.

Stúpenci nezávislosti regiónu vyzvali na protesty, aby preukázali svoj odpor voči rozhodnutiu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, aby sa v katalánskej metropole konalo zasadnutie vládneho kabinetu.

Protesty podporuje aj regionálna katalánska vláda, ktorú vedie koalícia strán podporujúcich odštiepenie regiónu od Španielska, a to aj napriek dohode s centrálnymi orgánmi o spolupráci na vyriešení politickej krízy v krajine.

Polícia použila obušky

Stretnutie vlády sa koná za posilnených bezpečnostných opatrení. Bezpečnosť zaistili okrem katalánskej polície aj posily v podobe stoviek členov poriadkovej polície zo španielskeho národného policajného zboru.

Miesto konania schôdze je ohraničené bezpečnostnými kordónmi a oplotením, pričom na demonštrantov dohliada poriadková polícia a policajné autá. Na ceste blízko barcelonského prístavu musela regionálna polícia ráno použiť na demonštrantov obušky, aby ju opäť sprístupnila.

Náklonnosť vnímajú ako provokáciu

Vo štvrtok sa v Barcelone stretli Sánchez a katalánsky prezident Quim Torra, ktorí rokovali o budúcnosti regiónu. V spoločnom vyhlásení vyzvali na dialóg s cieľom urovnať konflikt, ktorý s ňou súvisí.

Politici v stanovisku uvádzajú, že aj „napriek značným rozdielom o pôvode, povahe a spôsoboch riešenia“ obe vlády zdieľajú „záväzok pre efektívny dialóg spojený s politickým návrhom, ktorý ma podporu veľkej časti katalánskej spoločnosti„.

Politici sa dohodli, že členovia ich vlád sa v tejto súvislosti stretnú aj v januári. Politickú krízu v krajine vyvolal vlaňajší neúspešný pokus o vyhlásenie nezávislosti Katalánska vtedajšou regionálnou vládou.

Sánchez, ktorý čelí kritike od pravicovej opozície za stretnutie s Torrom, chce zasadnutím vlády v Barcelone ukázať, že sa takého schôdzky môžu konať kdekoľvek v Španielsku. Návštevu Barcelony tiež označil za „spôsob, ako ukázať náklonnosť Katalánsku„. Mnohí separatisti to však vnímajú ako provokáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro SánchezQuim Torra