Hossa
Marián Hossa strelil piaty gól v tohtoročnom play-off. Foto: SITA, AP

DETROIT 28. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga s nožom na krku zvíťazili v pondelkovom šiestom stretnutí semifinále Západnej konferencie NHL na ľade Detroitu 4:3 a vyrovnali stav série na 3:3.

Úspech Blackhawks nesie výrazný slovenský rukopis: krídelník Marián Hossa svojím piatym gólom v tohtoročnom play-off otvoril skóre a v záverečnej časti hry asistoval pri zásahu Bryana Bickella, za čo dostal ocenenie druhá hviezda stretnutia.

Center Michal Handzuš v úvode tretej tretiny vyrovnal na 2:2 premiérovým presným zásahom vo vyraďovacej časti a naštartoval veľký obrat.

Víťazný gól dosiahol v 50. min český útočník Michael Frolík, ktorý premenil trestné strieľanie. Stal sa prvým hráčom histórie NHL, ktorý v play-off dosiahol dva presné zásahy z tejto hernej situácie. Prvýkrát bol úspešný pred dvoma rokmi proti Vancouveru. „Som veľmi prekvapený, že som zatiaľ jediný,“ poznamenal 25-ročný rodák z Kladna. Rozhodujúci siedmy duel série je na programe vo štvrtok 30. mája v Chicagu.

Blackhawks využili hneď prvú presilovku, keď Jonathan Toews dostal puk až pred brankára Jimmyho Howarda a v neprehľadnej situácii sa najlepšie zorientoval Marián Hossa. Po dvoch presných zásahoch „červených krídel“ hneď v prvej minúte tretej tretiny vybojoval puk v útočnom pásme Niklas Hjalmarsson, našiel úplne voľného Michala Handzuš a ten si rutinérsky „vychutnal“ gólmana Howarda.

O päť minút neskôr Hossa získal puk v rohu klziska, posunul ho na Toewsa a od neho putoval k autorovi tretieho presného zásahu Bryanovi Bickellovi. O ďalšie štyri minúty unikal Michael Frolík, ktorého pri zakončení fauloval Carlo Colaiacovo a arbitri nariadili trestné strieľanie – český krídelník zvolil bekhendové zakončenie a prekonal gólmana Howarda. Definitívnu podobu výsledku dal v poslednej minúte tretej dvadsaťminútovky v hre štyroch proti štyrom švajčiarsky center Damien Brunner.

Čaká nás siedmy zápas v Chicagu a všetci sa naň tešíme. Milujem rozhodujúce siedme stretnutia sérií v play-off,“ povedal tréner Detroitu Mike Babcock a dodal: „Máme šancu vyradiť náročného súpera.“

Pred pondelkovým duelom mali tréneri oboch súperov Joel Quenneville z Chicaga aj Mike Babcock z Detroitu na svojom konte po 78 víťazstiev v play-off. O štyri roky starší Quenneville predstihol päťdesiatročného Babcocka a v historickom poradí mu patrí ôsme miesto aj pred známym Patom Burnsom. Spomedzi aktívnych trénerov majú kormidelníci Red Wings a Blackhawks najviac „odkoučovaných“ triumfov vo vyraďovacej časti.

Výsledok pondelkového stretnutia play-off zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Semifinále

Detroit – Chicago 3:4 (1:1, 1:0, 1:3) – stav série 3:3

Góly: 19. Eaves (D. Miller, B. Smith), 31. J. Andersson (Kindl), 60. Brunner (Daciuk, Cleary) – 4. MARIÁN HOSSA (Toews, Keith), 41. HANDZUŠ (Hjalmarsson), 46. Bickell (Toews, MARIÁN HOSSA), 50. Michael Frolík

Viac k osobe Joel QuennevilleJonathan toewsMarián HossaMichal HandzušMike Babcock