Video: Počet obetí zemetrasenia v Indonézii stúpol na takmer 350, bez domova sú desaťtisíce ľudí

Indonézia, zemetrasenie
Záchranári vyťahujú telo obete spod ruín po zemetrasení, ktoré 29. júla zasiahlo ostrov Lombok, Indonézia, 7. august 2018 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Počet obetí nedeľňajšieho zemetrasenia na indonézskom ostrove Lombok stúpol na 347. Informuje o tom americká televízia CNN s odvolaním sa na indonézsku štátnu agentúru Antara.

Väčšina obetí zahynula v Kayagane na severe ostrova. Zemetrasenie s magnitúdom 7,0 si tiež vyžiadalo 1 447 zranených a pripravilo o strechu nad hlavou vyše 165-tisíc ľudí, uviedol v stredu ráno hovorca národnej agentúry pre zvládanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

Podľa sčítania ľudu z roku 2010 žije na severe Lomboku okolo 200-tisíc ľudí. Vláda v utorok uviedla, že podľa odhadov tam potrebuje pomoc 20-tisíc ľudí, pričom 80 percent budov je zničených a humanitárni pracovníci majú problémy dostať sa k osobám, ktoré prírodná katastrofa zasiahla.

„Obávame sa, že nákladné autá s humanitárnou pomocou sa tam nedostanú, vyskytujú sa tam zosuvy pôdy,“ uviedol pre CNN zástupca Červeného kríža Husní Husní.

Zemetrasenie viedlo k evakuácii indonézskych aj zahraničných turistov z populárnych ostrovov Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air severozápadne od Lomboku. Agentúra pre zvládanie katastrof v utorok informovala, že odtiaľ evakuovali všetkých dvetisíc turistov.

Ostrov Lombok, obľúbený medzi turistami, zasiahlo silné zemetrasenie v nedeľu vo večerných hodinách. Stalo sa tak týždeň po tom, čo otrasy v rovnakej oblasti zabili 16 ľudí. Miestne úrady vydali aj varovanie pred možnými vlnami cunami, ktoré ale následne opäť odvolali.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo asi dva kilometre juhovýchodne od Loloanu, pričom otrasy vychádzali z hĺbky 10,5 kilometra. Zem sa triasla aj na susednom ostrove Bali.

Informácie pochádzajú z webstránky edition.cnn.com a archívu agentúry SITA.

Pôvodný článok:
https://edition.cnn.com/2018/08/08/asia/indonesia-earthquake-intl/index.html

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom