Video: Prezident Kiska to rozbalil na pódiu s gitarou v ruke

Nadácia Pontis ocenila projekty firiem, ktoré inšpirujú
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a hudobná skupina Via Bona Band počas galavečera Via Bona Slovakia - Nadácia Pontis, ocenenia za inšpiratívne príklady a projekty firiem v oblasti zodpovedného biznisu a filantropie. Bratislava, 26. marec 2015. Foto: SITA/Michal Pišný

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Nadácia Pontis rozdala ocenenie Via Bona Slovakia za rok 2014 firmám, ktoré dokazujú, že biznis na Slovensku sa dá robiť aj inak. Víťazmi hlavných cien sa stali spoločnosť ALFA BIO a Accenture. Informovala o tom PR manažérka Nadácie Pontis Petra Nagyová.

Slávnostný galavečer v bratislavskej Refinery Gallery otvoril slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý to na pódiu rozbalil a s gitarou v rukách zaspieval pieseň Úsmev od hudobnej skupiny Modus.

Nadácia vo štvrtok večer udelila ocenenie v siedmich kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania za uplynulý rok. Na ocenenie tento rok prijala 61 nominácií.

Obrazom: Nadácia Pontis ocenila projekty firiem, ktoré inšpirujú

Príbehy víťazov môžu inšpirovať aj ostatné firmy

„Ide o projekty a prístupy firiem, ktoré sú niečím výnimočné, pomáhajú okolitej komunite, zamestnancom, berú ohľad na životné prostredie alebo bojujú proti korupcii a riešia spoločensky náročné témy na Slovensku. V nadácii veríme, že príbehy víťazov môžu inšpirovať aj ostatné firmy,“ hovorí riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchak. Podľa nej totiž mnohé z firiem idú pri svojom podnikaní nad rámec svojich povinností a snažia sa byť prínosom pre svoje okolie.

Zodpovednou strednou firmou sa stala spoločnosť ALFA BIO z Banskej Bystrice. Accenture si odnieslo cenu Via Bona Slovakia v kategórii Zodpovedná veľká firma. Rodinnú firmu ALFA BIO, ktorá je známa aj výrobou tofu, založil Ján Lunter ešte začiatkom 90. rokov po tom, čo sa v rodine objavila zákerná choroba. Z malej firmy s prevádzkou v rodinnom dome vyrástla spoločnosť, ktorá pôsobí aj v Maďarsku, Poľsku a Českej republike.

„O svojich viac ako sto zamestnancov sa príkladne starajú. Vo firme myslia aj ekologicky. Vybudovali si vlastnú studňu, použitú vodu recyklujú a viacnásobne využívajú. Autá vo firme jazdia výhradne na zemný plyn a firma má už vyše desať rokov vlastnú CNG stanicu,“ uviedla Nagyová

Video: Kiska zaspieval na galavečeri pieseň Úsmev

Spoločnosť má nulovú toleranciu voči korupcii

Firma Accenture je podľa Nadácie Pontis známa aktívnym prístupom v presadzovaní zodpovedného podnikania na Slovensku. Cez program Skills to Succeed (Skúsenosti k úspechu) rozvíjajú zručnosti ľudí, aby sa mohli uplatniť na trhu práce. S cieľom znížiť svoju ekologickú stopu častejšie využívajú počítačové technológie a hľadajú alternatívne formy cestovania.

„Spoločnosť má nulovú toleranciu voči korupcii. Dlhé roky voči nej bojuje aj neprijímaním štátnych zákaziek a je jednou z prvých, ktoré vstúpili do Fondu pre transparentné Slovensko na podporu watchdogových organizácií,“ konštatuje nadácia s tým, že v Accenture zamestnancov považujú za svoje najvzácnejšie aktívum a vytvárajú pre nich podmienky pre vyvážený pracovný a osobný život.

Nadácia odovzdala ocenenia aj v ďalších kategóriách ako Zelená firma, Skvelý zamestnávateľ, Férový hráč na trhu, Podporovateľ dobrovoľníctva a Dobrý partner komunity. Jubilejný 15. ročník ocenenia je podľa nadácie prelomový aj v tom, že sa doteraz prihlásilo najviac malých a stredných firiem, medzi nimi aj slovenské bez zahraničnej majetkovej účasti.

Švihaj Šuhaj využívaním bicyklov znižuje emisie CO2 na nulu

„Medzi víťazmi je viacero projektov firiem z ekonomicky slabších regiónov Slovenska, ako sú Banská Bystrica, Trebišov či Partizánske. Aj tie dokazujú, že vedia motivovať ľudí k osobnému rastu, záujmu o svoje okolie a zodpovednému prístupu k životnému prostrediu,“ dodáva Surotchak.

Medzi ocenenými sú aj Cyklokuriér Švihaj Šuhaj, ktorý si odniesol cenu v kategórii Zelená firma. Firma poskytuje ekologické kuriérske služby v Bratislave a v Košiciach. Pred dvoma rokmi prišla s myšlienkou zásobovania prevádzok na bratislavskej pešej zóne, ktorá sa robí väčšinou dodávkami.

„Autá znečisťujú ovzdušie, sú hlučné, poškodzujú dlažbu a ohrozujú chodcov. Švihaj Šuhaj využívaním výhradne bicyklov v mestách znižuje emisie CO2 na nulu a na pešej zóne zásobuje okolité kaviarne,“ oceňuje Nadácia Pontis. Spoločnosť Ten Senses, ktorá získala ocenenie v kategórii Férový hráč na trhu, zasa pomáha zlepšovať podmienky miestnym farmárom v Keni.

Nadácia Pontis ocenila projekty firiem, ktoré inšpirujú
Foto: SITA/Michal Pišný

Čestné uznanie získali aj advokáti

V kenskom Nairobi vlastní a spravuje továreň na spracovanie makadamových a kešu orechov. Reaguje tak na nespravodlivé podmienky kenských farmárov, ktorých zneužívali pre neznalosť trhu a svoje produkty predávali za nízke ceny. Ten Senses v kenskej továrni zamestnáva 300 žien z neďalekého slumu, čím majú prvýkrát v živote šancu na slušnú a bezpečnú prácu.

Čestné uznanie Via Bona Slovakia v kategórii Podporovateľ dobrovoľníctva získali aj advokáti z bnt attorneys-at-law. Pomáhali v prípade porušenia zmluvy zo strany dodávateľa, ktorý nedokončil stavbu detského ihriska pre občianske združenie Ulita venujúce sa deťom z marginalizovaných skupín v Petržalke.

Nadácia udelila ocenenia počas galavečera pod názvom Stretnutie s tichom, ktorý predstavil netradičné spojenie svetla, hudby, tanca a ticha. Jeho súčasťou boli aj nepočujúci herci z Divadla Tiché iskry. Galavečer režírovala Viera Dubačová a dramaturgicky na ňom spolupracovali Jozef Lupták a Ján Šicko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán LunterViera Dubačová
Firmy a inštitúcie Nadácia Pontis