Video: Prezidenta nahnevala novinárka, vynadal jej

Ivan gasparovic
Prezident SR Ivan Gašparovič a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek počas TB po prijatí u prezidenta SR. Bratislava, 12. november 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič sa pri opakovaných novinárskych otázkach na kauzu vymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora napokon novinárky z denníka SME spýtal: „Vy ste analfabet?“ Zároveň jej odporučil, aby si prečítala rozhodnutie Ústavného súdu SR, ak vie čítať.

„Prečo by som mal prijať pána Čentéša, keď dal na mňa sťažnosť na ústavný súd. Načo som ho mal prijať,“ odpovedal Gašparovič na otázky, prečo ho doteraz neprijal.

Prezident čaká ešte na rozhodnutie ústavného súdu o Čentéšovej sťažnosti na jeho nečinnosť.

Čentéš podľa hovorcu hlavy štátu Mareka Trubača musí počkať na rozhodnutie Ústavného súdu SR na jeho vlastnú sťažnosť. Tou podľa neho vlastne predĺžil rozhodovanie prezidenta o tom, či ho vymenuje alebo nevymenuje.

Ústavný súd by mal uzavrieť všetky kauzy týkajúce sa vymenovania generálneho prokurátora a prezident potom rozhodne, spresnil. Ústavný súd koncom októbra rozhodol, že prezident Slovenskej republiky je povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy SR.

Ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje.

IPI: Chýba rešpekt medzi verejnými činiteľmi a médiámi

Vzťah verejní činitelia – médiá – občania na Slovensku nefunguje. Podľa predsedu Správnej rady Slovenského výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (International press institute – IPI Slovensko) Pavla Múdreho to opäť dokazujú pondelkové vyjadrenia prezidenta SR Ivana Gašparoviča na adresu novinárky.

Jednou z úloh médií v spomínanom trojuholníku verejní činitelia – médiá – občania je „informovať širokú verejnosť o činnosti, vyjadreniach a stanoviskách verejných činiteľov. Ak to nefunguje, verejnosť nemá veľa možností dozvedieť sa o práci verejných činiteľov“, zdôraznil ďalej pre SITA Múdry.

IPI Slovensko upozorňuje, že v týchto vzťahoch chýba vzájomný rešpekt najmä medzi verejnými činiteľmi a médiami, čím trpia občania, ktorí sú slabo informovaní o dianí v krajine. „V záujme dobrého informovania verejnosti by sa mali najmä verejní činitelia vo vzťahu k médiám zamyslieť nad svojou zodpovednosťou voči verejnosti“, dodáva v stanovisku pre SITA predseda správnej rady IPI Pavol Múdry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičPavol Múdry