Vlastníci slovenských firiem odchádzajú z daňových rajov, ich počet však stúpa v iných krajinách

Daňový raj, peniaze,
Foto: ilustračné, Thinkstockphotos

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Počet slovenských firiem s vlastníkom v niektorom z daňových rajov sa v prvom štvrťroku znížil. Podľa údajov spoločnosti Bisnode malo totiž koncom marca majiteľa v daňovom raji 4 752 slovenských firiem, čo je o 44 menej ako koncom roka 2017, kedy bol ich počet na rekordnej úrovni.

Najväčší pokles v poslednom kvartáli v tomto porovnaní zaznamenali Spojené štáty americké. Počet slovenských firiem s majiteľmi z tejto destinácie oproti koncu vlaňajška klesol o 19 na 970 spoločností. Znížil sa aj počet firiem s vlastníkmi na Seycheloch o 11, v Holandsku o sedem a na ostrove Man o päť. Miernejšie poklesy sa zaznamenali aj v ďalších destináciách.

Naopak vzrástol počet firiem s vlastníkmi v Spojených arabských emirátoch o tri na 160. Oproti koncu minulého roka stúpol aj počet firiem s majiteľmi z Hongkongu, Lotyšska a Luxemburska. Vo všetkých prípadoch zhodne o dve spoločnosti.

Počet slovenských firiem v daňových rajoch pritom podľa údajov Bisnode naposledy klesol vlani v lete. „Tlak na daňové raje zo strany Európskej únie, prelomenie bankového tajomstva, či vybudovanie registra skutočných vlastníkov firiem – aj toto všetko môže byť dôvodom, prečo počet spoločností v rajoch klesá,“ uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom