Vo veku 90 rokov zomrela česká čembalistka Zuzana Růžičková

Sviečka, úmrtie
Foto: ilustračné, www.thinkstock.com

PRAHA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 90 rokov zomrela v stredu česká čembalistka, klaviristka a hudobná pedagogička Zuzana Růžičková. Rodáčka z Plzne, ktorá sa preslávila najmä interpretáciami diel Johanna Sebastiana Bacha, skonala v dôsledku krátkeho vážneho ochorenia v nemocnici v Prahe.

Zuzana Růžičková sa narodila 14. januára 1927 v Plzni. Počas druhej svetovej vojny ju pre židovský pôvod väznili v troch koncentračných táboroch – Terezíne, Auschwitzi a Bergen-Belsene. V rokoch 1945 až 1947 študovala na plzenskej hudobnej škole hru na klavír a v tomto štúdiu pokračovala aj na pražskej Akadémii múzických umení, kde neskôr pribudlo do jej repertoára aj čembalo.

V roku 1956 zvíťazila v Mníchove v medzinárodnej čembalovej súťaži, po ktorej začala študovať hru na tento hudobný nástroj aj v Paríži. V rokoch 1965 – 1975 sa stala prvým človekom na svete, ktorý nahral všetky diela J. S. Bacha na klávesovom nástroji.

Okrem Prahy pôsobila aj v Zürichu, Stuttgarte a v Rige a koncertovala po celej Európe, Severnej Amerike, Austrálii aj Japonsku.

Vystupovať prestala až ako 79-ročná v roku 2006. Na konte mala viacero ocenení vrátane vyznamenania za zásluhy o štát v oblasti umenia, ktoré jej v roku 2003 udelil prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom