Vo Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, riziko s ochladením klesá

Vysoké Tatry, Lomnický štít
Pohľad z Lomnického štítu. Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 30. decembra (WebNoviny.sk) – Ráno prevládalo na horách polooblačné a lokálne hmlisté počasie. Oproti predchádzajúcim dňom sa ochladilo, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -10°C na vrcholoch do -3°C v stredných polohách.

Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, posledné sneženie vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách (10 cm) s veľmi silným vetrom prevažne severozápadných smerov vytvorilo v žľaboch južných, juhovýchodných a východných orientácií snehové vankúše a dosky s hrúbkou 0,5 až 1m.

Tvrdý podklad

Na vetrom exponovaných miestach je sneh v podobe tvrdého podkladu. V stredných polohách sa vytvorila silná kôra, ktorá stabilizuje snehovú pokrývku. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 m) do 80 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 100 – 170 cm. Počas dňa možno očakávať silný vietor a sneženie.

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vplyvom predchádzajúcich oteplení a následných mrazov sa snehová pokrývka čiastočne stabilizovala.

Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne, viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií, kde je nový sneh nafúkaný do dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na veľmi strmých svahoch!

Dodatočné zaťaženie

Pod takýmto zaťažením sa rozumie pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny turistov v svahu. V Malej Fatre, Veľkej Fatre a stredných polohách Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň).

V týchto polohách je možné lavínu uvoľniť pri veľkom dodatočnom zaťažení (pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny v svahu…) na veľmi strmých svahoch.

Tendencia lavínového nebezpečenstva: s príchodom ochladenia počas dňa klesajúca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba