Vodohospodári podali trestné oznámenie pre Gabčíkovo

Pre poruchu zastavili plavbu cez Vodné dielo Gabčíkovo
Pohľad na plavebné komory Vodného diela Gabčíkovo počas zastavenia plavby z dôvodu poruchy jedného z ložísk na horných vrátach pravej plavebnej komory. Technici (na snímke v popredí) pripravujú presun dočasného prehradenia. Oprava poruchy bude možná po jeho inštalácii na pravej komore. Gabčíkovo, 31. júl 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Štátny podnik Vodohospodárska výstavba podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v pozícii štatutárneho orgánu spoločnosti Slovenské elektrárne.

„Dôvodom tohto kroku bola zmluva o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami. Štátny podnik vidí v konaní niektorých osôb znaky pokusu o trestný čin podvodu,“ informovala hovorkyňa podniku Diana Migaľová Baschierová. Vodohospodárska výstavba už podľa nej poskytla v podnete na Generálnu prokuratúru SR konkrétne dôkazy o protiprávnych skutkoch.

Vodohospodárska výstavba hovorí o porušení zmluvy

Vodohospodárska výstavba trvá na svojom stanovisku, že Slovenské elektrárne riadne neplnia zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo aj tým, že neplatia riadne zmluvne dohodnutú sumu päť miliónov na údržbu tejto elektrárne.

„S týmito nikdy nespochybnenými platbami začali mať elektrárne problémy od septembra 2013, teda približne od dátumu, kedy sa prvýkrát objavili informácie o plánoch talianskej firmy Enel odpredať 66 percentný akcionársky podiel v Slovenských elektrárňach. Dovtedy s platbami žiadne problémy neboli,“ dodala Migaľová Baschierová.

Štátny podnik tvrdí, že za udržiavanie gabčíkovskej elektrárne v prevádzkyschopnom stave ročne platí Slovenskému vodohospodárskemu podniku v priemere 15 miliónov eur. Slovenské elektrárne tak pritom mali platiť len tretinu celkových nákladov na údržbu. „Aj na základe týchto faktov sa štátny podnik rozhodol konať a podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v pozícii štatutárneho orgánu spoločnosti Slovenské elektrárne, aby tak ochránil majetok Slovenskej republiky,“ konštatovala Migaľová Baschierová.

Podľa Elektrární ide o odvrátenie pozornosti

Obvinenie štátneho podniku Vodohospodárska výstavba uvedené v trestnom oznámení je podľa Slovenských elektrární nepodložené a nepravdivé. Elektrárne si myslia, že ide o neopodstatnené konanie s cieľom odvrátiť pozornosť od podstaty problému, ktorý vznikol vypovedaním zmluvy o prevádzke bez udania dôvodov.

„Vždy sme dodržiavali platné zmluvy a uhrádzali v plnej výške a včas uvedené platby. Po mnohých žiadostiach o vysvetlenie legitímnosti platieb pre Slovenský vodohospodársky podnik sme požiadali o potvrdenie legitímnosti nároku Vodohospodárskej výstavby súdnou cestou. V opačnom prípade si Slovenské elektrárne nárokujú vrátenie platieb,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Fico uviedol tri dôvody na vypovedanie zmluvy

Vláda sa rozhodla vypovedať zmluvu o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami začiatkom decembra. Štát by mal definitívne prevziať gabčíkovskú elektráreň do vlastných rúk začiatkom marca budúceho roka. Podľa predsedu vlády Roberta Fica na vypovedanie zmluvy existovali minimálne tri dôvody.

Prvým dôvodom je podľa neho neposkytovanie relevantných údajov potrebných pre výpočet podielu Vodohospodárskej výstavby na výnosoch z predaja elektriny z Gabčíkovskej elektrárne. Druhým dôvodom je podľa neho fakt, že Slovenské elektrárne pod vedením talianskeho manažmentu nepripravili žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv spomínanej vodnej elektrárne.

Slovenské elektrárne odmietajú všetky premiérové výhrady

Tretím dôvodom je, že taliansky Enel si neplní povinnosť platiť ročne Vodohospodárskej výstavbe, ktorá spravuje celé Vodné dielo Gabčíkovo, päť miliónov eur, ktoré majú ísť na údržbu vodného diela súvisiacu s prevádzkou gabčíkovskej vodnej elektrárne. Enel totiž podľa Fica túto platbu spochybňuje a dokonca požiadal slovenskú stranu o vrátenie doteraz uhradených 43 miliónov eur. Slovenské elektrárne všetky výhrady predsedu vlády o údajnom porušovaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo odmietajú.

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneVVB Vodohospodárska výstavba