Akciový trh USA v závere týždňa posilnil, zisky si pripísala aj ázijská burza

Burza, obchodovanie, akciový trh
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký akciový trh sa vo štvrtok zotavil z úvodného poklesu a uzavrel vyššie. Obchodovanie na Wall Street bolo premenlivé preto, že investori sa sústreďovali na ďalšie kolo vystúpenia šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jeromea Powella v Kongrese.

Index S&P 500 stúpol

Podľa Powella centrálna banka USA dúfa, že zabrzdí infláciu, ktorá je najhoršia za štyri desaťročia, bez toho, aby ekonomiku posunula do recesie.

K rastu trhu výrazne prispeli veľké technologické firmy a zdravotnícke spoločnosti. Firma Microsoft si pripísala 2,3 percenta a farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson získala 2,2 percenta. Index S&P 500 stúpol o 1 percento na 3 795,73 bodu.

Darilo sa aj ázijskej burze

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,6 percenta a uzavrel na úrovni 30 677,36 bodu. Technologický Nasdaq si prilepšil o 1,6 percenta na 11 232,19 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 tiež stúpol, a to o 1,3 percenta na 1 711,67 bodu.

Ázijské akciové trhy v piatok tiež zamierili nahor. Hlavný japonský index Nikkei 225 vzrástol o 1,23 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng si pripísal 2,09 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite získal 0,78 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)Johnson & JohnsonMicrosoft