Čisté mzdy podľa Magdoška po Matovičovej reforme stúpnu len zamestnancom s platom vyšším ako 2-tisíc eur

MF SR: Daňová reforma a zdaňovanie práce
Minister financií Igor Matovič počas tlačovej besedy Ministerstva financií SR na tému: Daňová revolúcia - zdaňovanie práce. Bratislava, 15. november 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 25. novembra 14:58

Návrh daňovo-odvodovej reformy, ktorý predstavil minister financií Igor Matovič (OĽaNO), je podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Mariána Magdoška celý zlý.

Šéf rezortu financií podľa neho klamal, keď tvrdil, že na reforme získa 99 percent zamestnancov.

Ako ďalej uviedol prezident KOZ na tlačovej besede, čisté mzdy stúpnu len tým zamestnancom, ktorí zarábajú viac ako 2-tisíc eur. Všetkým ostatným zamestnancom podľa neho čisté mzdy po reforme klesnú.

Osobitný systém sociálneho zabezpečenia

Za nejasný považuje odborársky líder aj navrhovaný 39-percentný poistný odvod, ktorý majú odvádzať zamestnávatelia. Minister financií totiž podľa neho nepovedal, aká časť z tohto odvodu pôjde na jednotlivé sociálne poistenia a aká časť na zdravotné poistenie.

Prezident KOZ sa tiež obáva toho, že reforma zruší osobitný systém sociálneho zabezpečenia pre tzv. silové zložky štátu, teda pre vojakov, či policajtov.

Kritizuje aj to, že minister financií započítal do príjmov zamestnanca sociálny fond a stravné. Upozorňuje na to, že zo sociálneho fondu si firmy pokrývajú sociálnu politiku štátu. „Neboli žiadne rokovania so sociálnymi partnermi, je to totálna ignorácia,“ povedal Magdoško k reforme.

Platy v štátnej a verejnej správe

Odborársky predák upozornil aj na to, že návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok nepočíta so zvyšovaním platov v štátnej a verejnej službe.

Platy pre štátnych a verejných zamestnancov sa pritom nezvyšovali ani od začiatku tohto roka. Matoviča preto Magdoško žiada, aby z 1,7-miliardovej rozpočtovej rezervy presunul miliardu eur na zvyšovanie platov v štátnej a verejnej službe.

Vláda by mala podľa neho riešiť zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu, keďže medzera vo výbere daní podľa neho na Slovensku dosahuje dve miliardy eur. „Ak by sa nám to podarilo aspoň spolovice, mali by sme k dispozícii miliardu eur hlavne na platy zamestnancov,“ povedal.

Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania o platoch v štátnej a verejnej správe bude 2. decembra tohto roka. „Stále platia závery z posledného vyjednávania a teda, že valorizácia platov je naviazaná na 504 miliónovú rezervu v štátnom rozpočte. Ako je známe, rezerva je naviazaná na zmenu troch ústavných zákonov,“ uviedol vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.

Vláda chce podľa neho hľadať kompromisné riešenie. „So zástupcami odborov budeme preto v decembri pokračovať v rokovaniach,“ dodal Jakab.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarián Magdoško
Firmy a inštitúcie KOZ Konfederácia odborových zväzov SRMF Ministerstvo financií SR