Kľúčové ruské banky vyradia zo systému SWIFT, sankcie sú namierené aj na rezervy centrálnej banky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruská centrálna banka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

USA a Európska únia sa v sobotu dohodli na uvalení doteraz najsilnejších finančných sankcií voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu. Sankcie sú namierené na rezervy ruskej centrálnej banky a na vylúčenie niektorých ruských bánk z medzinárodného platobného systému SWIFT.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Sankcie voči ruskej centrálnej banke sú zacielené na jej rezervy v sume viac ako 600 miliárd dolárov a ich cieľom je zablokovať schopnosť Ruska podporovať rubeľ, ktorého hodnota sa prepadá. Americkí predstavitelia v sobotu uviedli, že sobotňajšie kroky sú zacielené na „voľný pád rubľa“ a rast inflácie v ruskej ekonomike.

Súčasťou najnovších krokov je vylúčenie kľúčových ruských bánk z medzinárodného platobného systému SWIFT, do ktorého je po celom svete zapojených viac ako 11-tisíc bánk a ďalších finančných inštitúcií. Vylúčenie zo systému SWIFT je čiastočné a ponecháva Európe a Spojeným štátom americkým priestor na neskoršie stupňovanie sankcií.

Predstavitelia uviedli, že úplne nestanovili, ktoré banky zo systému vylúčia. Odpojenie bánk od systému SWIFT „zastaví vykonávanie väčšiny ich finančných transakcií vo svete a fakticky zablokuje ruský export a import,“ uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli pri ohlásení nových opatrení.

(1 EUR = 1,1216 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia