Strana Za ľudí žiada zavedenie automatického vstupu mladých do druhého dôchodkového piliera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Úspory
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Strana Za ľudí žiada, aby súčasťou navrhovaných zmien v druhom dôchodkovom pilieri bol aj automatický vstup mladých ľudí do tohto systému s možnosťou z druhého piliera vystúpiť. Na pondelkovej tlačovej besede to povedal hlavný ekonóm strany Tomáš Meravý.

Návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení preto považuje za neúplný. Víta zámer zaviesť v druhom pilieri predvolenú investičnú stratégiu a presun časti sporiteľov z dlhopisových do indexových a akciových fondov.

Podporia aj ústavný zákon

V prvom dôchodkovom pilieri strana Za ľudí presadzuje naviazanie veku odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia.

„Budeme sa snažiť naďalej minimalizovať fiškálne dopady rodičovského bonusu tak, aby reforma ako celok bola priechodná,“ povedal. Meravý považuje za dôležité, aby dôchodkovú reformu parlament schválil, hoci aj formou obyčajného zákona.

„Podporíme však snahu SaS, aby v budúcnosti bolo možné túto reformu schváliť aj ústavným zákonom,“ povedal. Nesúhlasí však s tvrdeniami, že súčasný návrh novely zákona nie je žiadnou reformou.

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri vo veku do 54 rokov, ktorí od roku 2013 neurobili žiadny aktívny úkon a ich penzijné úspory sú uložené v garantovaných fondoch, sa budú od budúceho roka presúvať z garantovaných dlhopisových fondov do negarantovaných fondov.

Môžu nesúhlasiť

Pôjde o 567-tisíc sporiteľov, ktorí majú na svojich dôchodkových účtoch spolu 3,3 miliardy eur. Sporiteľ však bude mať dva mesiace na rozhodnutie o tom, že s týmto krokom nesúhlasí.

Suma 3,3 miliardy eur by sa mala presúvať z garantovaných do negarantovaných fondov približne dva roky.

Všetkým ostatným 1,1 milióna sporiteľom zašlú dôchodkové správcovské spoločnosti do konca februára budúceho roka informáciu o tom, že si na penziu nesporia v súlade s predvolenou investičnou stratégiou.

Penzijné spoločnosti ich budú informovať o tom, že vzhľadom na svoj vek svoje úspory investujú príliš konzervatívne alebo príliš rizikovo. Sporiteľ sa bude môcť rozhodnúť, či chce alebo nechce využívať predvolenú investičnú stratégiu.

Zásadná zmena

Súčasťou navrhovaných zmien nie je zavedenie automatického vstupu mladých ľudí do 35 rokov do druhého piliera s možnosťou z tohto systému vystúpiť.

Minister Krajniak však nevylučuje, že sa tento krok do pripravovanej legislatívy dostane počas legislatívneho procesu.

„Je to tak zásadná zmena, že sme ju pripravení urobiť v prípade, ak v medzirezortnom pripomienkovom konaní bude o tom široký celospoločenský konsenzus,“ uviedol začiatkom mája šéf rezortu práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan KrajniakTomáš Meravý
Firmy a inštitúcie Za ľudí