Voľba ústavných sudcov ovplyvní i ochranu náboženskej slobody, vyhlásil Pellegrini pred biskupmi

Zvolenský, Pellegrini
Zľava: Arcibiskup-metropolita Bratislavskej arcidiecézy Stanislav Zvolenský a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas príchodu predsedu vlády na stretnutie biskupov strednej a východnej Európy v Hoteli Devín. Bratislava, 6. september 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Voľba ústavných sudcov podľa premiéra Petra Pellegriniho ovplyvní ochranu hodnôt a náboženskej slobody na Slovensku v najbližšom období. Ako povedal vo štvrtok pred biskupmi strednej a východnej Európy v Bratislave, ide o vážnu voľbu.

Vláda sa podľa premiéra snaží rozvíjať dobré vzťahy s cirkvami. „Vážime si výchovnú, sociálnu i pastoračnú činnosť, ktorú cirkvi konajú,“ povedal. Pripomenul tiež prijatie ústavnej ochrany manželstva ako zväzku muža a ženy. Pripomenul tiež odmietavé stanovisko vlády k Istanbulskému dohovoru. Preto nerozumie kritike niektorých skupín.

Význam pravdy

Pellegrini hovoril aj o význame pravdy. Biskupom pripomenul inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968. „V normalizácii sa prekrútila pravda naruby. Hovorilo sa nie o agresii, ale o internacionálnej pomoci. Nesmela sa hovoriť pravda. Bolo to obdobie ateizmu a náboženskej neslobody,“ konštatoval.

Biskupi strednej a východnej Európy sa vo štvrtok stretli v Bratislave. Do hlavného mesta prišli na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského. Medzi zástupcami sú piati kardináli, viacerí arcibiskupi a biskupi, predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a hostia. Debatovať budú na tému Pravda a kultúra života.

Slovensko reprezentuje Zvolenský

Stretnutie nadväzuje na tri podobné podujatia z minulosti, dve sa konali v Bratislave a jedna v Budapešti. Pricestovali naň zástupcovia zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Česka, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Talianska a Chorvátska.

Chýbať nebudú kardináli Péter Erdő (prímas, Maďarsko), Vinko Puljič (arcibiskup, Bosna a Hercegovina), Angelo Bagnasco (arcibiskup Janova, predseda Rady európskych biskupských konferencií – CCEE), Dominik Duka (pražský arcibiskup) a Josip Bozanič (arcibiskup Záhrebu).

Očakáva sa účasť generálneho sekretára CCEE Duarte Da Cunha a vicesekretára Martina Michalíčka. Katolícku cirkev na Slovensku bude zastupovať bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Budú diskutovať aj o eutanázii

Program sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie vstupná prednáška a bude nasledovať moderovaná diskusia. Prvou témou, ktorej sa budú účastníci venovať, je problematika encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach mravnosti, od ktorej vydania tento rok uplynulo 25 rokov.

Tému „Eutanázia“ priblíži v druhom bloku Sophia Kuby z Aliance Defending Freedom. O rizikách Istanbulského dohovoru bude hovoriť odborníčka na ľudské práva Andrea Popescu.

Štvrtý vystúpi generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck s prednáškou na tému Riziká aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu. V programe podujatia sú dve sväté omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, vo štvrtok o 17:30 a v piatok o 7:30.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska