VOLEJBAL: Slováci v odvete deklasovali Rumunov

Volejbal

NITRA 4. júla (WEBNOVINY/SVF) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v nedeľňajšom odvetnom zápase 5. kola základnej časti Európskej ligy v Nitre nad Rumunskom hladko 3:0 a vrátili tým súperovi, ktorý je už istým postupujúcim z A-skupiny na záverečný turnaj do španielskej Guadalajary (17. – 18. júla), prehru 1:3 zo sobotného duelu. Napriek tomuto triumfu zostávajú Slováci na poslednom 4. mieste v tabuľke A-skupiny. Bodovo sa však dotiahli na Veľkú Britániu, ktorú o týždeň hostia v záverečnom dvojzápase 6. kola skupinovej fázy takisto v Nitre.

Slovensko – Rumunsko 3:0 (16, 22, 18)

75 minút, rozhodovali: Raptis (Gréc.), Szmydyňski (Poľ.), 200 divákov

Zostava SR: Bencz, M. Kubš, Piovarči, M. Hukel, Zaťko, Lukáš Diviš st., libero Ondrušek (Michalovič).

Rumuni nastúpili v porovnaní so sobotným duelom vo výrazne pozmenenom zložení. Naopak, tréner domácich Emanuele Zanini postavil rovnakú základnú zostavu. Úvod zápasu patril Slovákom a po dvoch esách Piovarčiho v rade viedli 6:2. Rumuni sa však z úvodného šoku otriasli a o chvíľu už bolo vyrovnané – 7:7. Slováci však opäť zobrali réžiu do svojich rúk: Hukel dal eso, Piovarči sa blysol blokom, na útoku sa presadil kapitán Lukáš Diviš st. a zrazu mali domáci volejbalisti päťbodový náskok. Slováci hrali v pohode, nerobili chyby a ich odstup od súpera narastal. Po tvrdom útoku Bencza bolo už 18:12, po peknom jednobloku Zaťka 21:14. Slováci napokon vyhrali prvý set hladko 25:16, keď ho blokom ukončil Piovarči.

V úvode druhého dejstva viedli Rumuni až do prvého technického oddychového času, na ktorý odchádzali s trojbodovým náskokom, ale „zaninovci“ čoskoro vyrovnali a začínalo sa akoby odznova. Po ese Piovarčiho a Benczovom šikovnom vytlčení blokov viedli domáci hráči 13:11. Slováci boli na koni. Výborne podával Piovarči, v útoku sa presadili Hukel a Diviš, náskok hostiteľov narastal. Hostia ešte na chvíľu zdvihli hlavy a podarilo sa im vyrovnať na 17:17, ale to bolo z ich strany všetko. Druhý set ukončil útokom ponad bloky Bencz – 25:22.

Nástup do tretieho setu vyšiel Slovákom. Kubš dal eso, v útoku sa presadili Piovarči a Diviš a hneď bolo 4:0. Rumuni úplne odišli. Naopak, Slováci hrali v pohode a bolo na nich vidieť, že po sérii piatich prehratých zápasov chcú konečne uspieť. Po dvoch esách Piovarčiho viedli už 9:1. Až potom sa Rumunom podarilo niekoľko dobrých ťahov a priblížili sa na tri body (8:11). Drámu však Slováci nepripustili. Vyhrali tretí set 25:19 a pripísali si tretie víťazstvo v tomto ročníku Európskej ligy.

Výsledok druhého zápasu A-skupiny:

Veľká Británia – Španielsko 0:3 (-12, -17, -22)

Tabuľka po zápasoch 5. kola:

1. Španielsko 10 7 3 24:15 905:842 17 – už istý postup do Final Four

2. Rumunsko 10 7 3 24:17 914:898 17 – už istý postup do Final Four

——————————————————————————————————————–

3. Veľká Británia 10 3 7 15:22 815:849 13

4. Slovensko 10 3 7 15:24 850:895 13

Emanuele Zanini (tréner SR): „V prvom rade treba povedať, že Rumuni nastúpili v inej zostave ako v sobotu. V každom prípade som však spokojný, pretože správanie a prístup našich hráčov bol absolútne odlišné ako v prvom zápase. Toto od nich stále vyžadujem. Na to, aby si mladí hráči zaslúžili vyhrať zápas, potrebujú pochopiť priority. V prvom rade je prístup a až potom technika a taktika. Po prehre v sobotu som bol veľmi nahnevaný, pretože sme nehrali tak, ako sme schopní. V odvete to bolo úplne iné.“

Stelian Moculescu (tréner Rumunska): „Gratulujem Slovákom k víťazstvu. Hrali lepšie ako v sobotu. My sme využili možnosť nastúpiť s druhou šestkou, aby sme videli, ako sú na tom naši náhradníci. Aj preto to vyzeralo inak ako v prvom dueli.“