Automobilový priemysel zažíva ťažké časy, v eurozóne bolo v apríli registrovaných najmenej vozidiel v histórii

Registrácia vozidla
Problémy v dodávateľských reťazcoch naďalej brzdia rast registrácií osobných vozidiel. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Problémy v dodávateľských reťazcoch naďalej spomaľujú priemysel, čo sa prejavuje aj na nízkych registráciách áut v eurozóne.

Najhorší výsledok v histórii

Ako ďalej uvádzajú analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií, počet registrácií v eurozóne zaostával počas apríla tohto roku oproti roku 2019 o takmer 42 %.

„Ide o najhorší aprílový výsledok v histórii meraní, odhliadnuc od apríla 2020 v prvej vlne pandémie. Počas prvých štyroch mesiacov roka boli registrácie o vyše tretinu nižšie ako v 2019,“ dodávajú analytici.

Pokles evidujú naprieč celou EÚ

Čo sa týka Slovenska, podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR, sa u nás v apríli tohto roku predalo celkovo 6 058 nových osobných automobilov. Medziročne to predstavuje pokles o 10,74 %.

V porovnaní s obdobím pred rokom 2020 dokonca o viac ako 21 %. Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) zaznamenalo za apríl medziročne pätinový pokles registrácie nových osobných automobilov v Európskej únii. Prispeli k tomu všetky hlavné trhy, Taliansko (- 33 %), Francúzsko (- 22,6 %), Nemecko (- 21,5 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovIFP Inštitút finančnej politiky