Bratislavčania sa Biskupickej lagúny tak skoro nedočkajú. Stavbu rekreačného areálu odložili

Biskupská lagúna
Ťažobný pozemok v Podunajských Biskupiciach. biskupice.sk

Ešte vlani mali v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice začať budovať pláž, namiesto toho sa tam stále ťaží štrkopiesok. Zmeniť lokalitu na športovo-rekreačnú oblasť sa ešte v roku 2011 zaviazala spoločnosť Sehring Bratislava, ktorá tam prebrala ťažbu po miestnom poľnohospodárskom družstve.

S Mestskou časťou Bratislava – Podunajské Biskupice podpísala nájomnú zmluvu v auguste 2011 na základe verejnej obchodnej súťaže. Jej víťazom sa stala aj vďaka návrhu, ktorý obsahoval podnikateľský zámer vybudovať na 35 hektárovom pozemku tzv. Biskupickú lagúnu.

Má ísť o športovo-rekreačný areál, ktorý sa mal podľa posledných dostupných informácií budovať v dvoch etapách. V rámci prvej, v roku 2020, mala spoločnosť na mieste ukončiť ťažbu a začať upravovať územie. 

Predĺžili ťažbu štrku

V pláne bola pláž vytvorená z vyťaženého štrkopiesku, zeleň, gastro stánky a miesta pre športovanie. Počas druhej etapy mala vzniknúť vodná plocha a chatové a záhradkárske osady. Okrem peňazí z nájmu tak malo mesto získať aj rekultivovaný pozemok.

Spoločnosť však ešte v roku 2019 požiadala o predĺženie nájomnej zmluvy a Miestne zastupiteľstvo Mestskej časti Bratislava – Podunajské Biskupice to schválilo. „Doba nájmu sa predĺžila na obdobie od 1.10. 2021 do 30.9. 2029,“ doplnila hovorkyňa mestskej časti Martina Frőhlich Činovská.

Podľa zmluvy spred spred deviatich rokov mala spoločnosť platiť ročný nájom 204-tisíc eur v kvartálnych splátkach po 51-tisíc eur. Frőhlich Činovská dodáva, že cena sa každoročne zvyšuje o mieru inflácie.

Spoločnosť sa k projektu nevyjadruje

Tak spoločnosť, ako aj mestská časť, nepovedali, prečo sa ambiciózne plány odložili a došlo k predĺženiu ťažby. „Na podnikateľský zámer sa treba informovať u samotnej spoločnosti Sehring Bratislava,“ povedala iba hovorkyňa.

Skúpy na informácie však bol aj obchodný a prevádzkový riaditeľ spoločnosti Peter Benko. Jediné, čo povedal bolo, že „dlhodobý projekt Biskupické lagúny vzniká prostredníctvom ťažby štrkopieskov, ktorá ešte nie je ukončená“.

Nie je tak zrejmé, či sa vzhľadom na čas projekt nakoniec nebude ešte upravovať. Podľa staršieho návrhu spoločnosti z roku 2017 mali vybudovať športovo-rekreačný areál o rozlohe približne 5,2 hektáru, ktorý by pojal približne 5 900 osôb.

Za nedodržanie zmluvy pokuta

Zabezpečené mali byť športoviská, stánky s občerstvením aj parkovisko, na ktoré by sa zmestilo približne 600 motorových vozidiel. Vybavenosť v kombinácii s dobrou kvalitou vody na kúpanie tu otvára široké možnosti vodných športov. Miesto by tak mohlo v oblasti oživiť turistický ruch.

Ak by nakoniec Sehring Bratislava rekreačný areál v Podunajských Biskupiciach nevybudovala, podľa zmluvy by jej hrozila pokuta 30-tisíc eur.

„Záleží nám na tom, aby nám firma po skončení doby nájmu neodovzdala nejaké rozbité stavenisko, ale niečo, čo bude upravené pre budúce využitie na takéto účely,“  povedala hovorkyňa bratislavskej mestskej časti Frőhlich Činovská.

Zároveň ale pripomenula, že celý projekt je ešte ďaleká budúcnosť, keďže do konca septembra 2029 bude v danej lokalite prebiehať ťažba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Frőhlich ČinovskáPeter Benko
Firmy a inštitúcie Mestská časť Bratislava – Podunajské Biskupice Mestská časť Bratislava – Podunajské BiskupiceSEHRING Bratislava