Oplatí sa pri súčasnom zdražovaní investovať do kúpy nehnuteľnosti? Analytik priblížil, v ktorých prípadoch to ešte stále dáva zmysel

Kúpa nehnutelnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny nehnuteľností rýchlo rastú a viacerí zisťujú, či je to stále dôvod na investovanie na realít. Podľa investičného analytika Swiss Life Select Pavla Škriniara to záleží od toho, aký je cieľ investovania.

Prenájom nehnuteľnosti

„Ak je cieľom udržanie kúpnej sily peňazí na zabezpečenie si bývania, zmysel to dáva. Ak je cieľom poraziť infláciu, tak už nie,“ tvrdí Škriniar.

Všeobecne sa tvrdí, že vlastníctvo nehnuteľnosti vynáša. Majiteľ má pravidelný príjem v podobe nájmu, a tiež sa mu postupom času zvyšuje hodnota aktíva.

„Teda, okrem obdobia, keď je problém nájsť podnájomníka, prípadne podnájomník spôsobí škody a taktiež okrem obdobia, keď ceny nehnuteľností klesajú. A netreba zabúdať ani na to, že vlastníctvo nehnuteľnosti vyžaduje pravidelné výdavky,“ pripomína Škriniar.

Rast cien bytov

Za uplynulý rok ceny nehnuteľností vzrástli podľa analytika takmer o 25 %. Zhodnotenie realitných fondov združených v Slovenskej asociácii správcovských spoločností sa za uplynulých dvanásť mesiacov pohybuje od mínus 3,87 % do plus 9,09 %.

„Rast cien nehnuteľností sa týka rezidencií, teda nehnuteľností určených na bývanie. Avšak realitné fondy v našom regióne investujú do takýchto typov nehnuteľností len málo. V obľube majú skôr administratívne budovy, obchodné centrá, logistické parky, hotely, pozemky, výrobné haly a tiež akcie realitných spoločností a podiely realitných fondov,“ pripomína Škriniar.

Rezidenčné nehnuteľnosti

Malý záujem o rezidencie zdôvodňujú správcovia realitných fondov tým, že je potrebná veľká starostlivosť a sú s nimi spojené nemalé legislatívne povinnosti.

V rezidenčných nehnuteľnostiach je relatívne veľký počet nájomníkov, v porovnaní s množstvom firiem v rámci logistického parku či obchodného centra, ktorí platia nájomné. Kým v slovenských fondoch nájdete pár kusov maximálne desiatok rezidenčných nehnuteľností, v zahraniční je to výrazne viac.

Vlastniť nehnuteľnosť je rizikové

Investovanie do nehnuteľností je podľa analytika dobrým doplnkom k dlhopisom a akciám. Na prvý pohľad sa teda zdá, že rast cien bytov a domov za uplynulé dva roky je dôvodom investovať do realít. Na druhej strane netreba zabúdať ani na poklesy cien po roku 2008.

„Ak teda plánujete investovať do nehnuteľnosti, myslite na to, že vlastniť jednu nehnuteľnosť je pomerne rizikové a vyžaduje si to pomerne veľkú aktivitu majiteľa. Naproti tomu realitné fondy rozkladajú riziko medzi množstvo nehnuteľností rôznych typov aj v rámci viacerých krajín,“ Škriniar.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel Škriniar
Firmy a inštitúcie Swiss Life Select