Slováci a Česi sa najťažšie dostávajú k vlastnému bývaniu. Koľko platov potrebujeme na kúpu bytu?

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových takmer 13 hrubých ročných miezd. Vyplýva to z aktuálnej správy spoločnosti Deloitte.

20-percentný nárast cien

„Z údajov aktuálneho vydania publikácie Property Index vyplýva, že priemerné transakčné ceny nových bytov vzrástli v 18 z 21 sledovaných európskych krajín,“ uvádza spoločnosť.

Ako dodáva, nárast cien takmer o 20 percent zaznamenalo aj Slovensko. Cena nového bytu na meter štvorcový u nás predstavuje 2 650 eur.

V súvislosti s vlastným bývaním to majú v rámci európskych krajín najťažšie Česi a Slováci, ktorí na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových potrebujú približne 13 hrubých ročných platov.

„V porovnaní s údajmi zverejnenými v publikácii minulý rok potrebujú Slováci na kúpu nového bytu viac ako dve hrubé ročné mzdy navyše,“ konštatuje spoločnosť.

Výhodou sú stále nízke úroky

„Keďže patríme ku krajinám s najlepšími priemernými úrokovými sadzbami, ktoré sa pohybujú približne okolo jedného percenta, nízke úroky hypotekárnych úverov by teoreticky mohli byť pre Slovákov potenciálnou výhodou pri kúpe vlastného bývania,“ uviedla lokálna partnerka a advokátka Deloitte na Slovensku Dagmar Yoder.

Najdrahšou krajinou z hľadiska cien nových bytov je Spojené kráľovstvo, kde ceny dosahujú 4 905 eur za meter štvorcový. Najdostupnejšie ceny bývania sú v Bosne a Hercegovine s cenou bytu 974 eur za meter štvorcový.

„V kategórii najdrahších miest je na čele Paríž, kde je cena 13 462 eur za meter štvorcový, najlacnejším zo 68 sledovaných európskych miest je tretie najväčšie bulharské mesto Varna s cenou 885 eur za meter štvorcový,“ uvádza spoločnosť.

Pri porovnaní cien priemerného mesačného nájomného za bývanie je najdrahším mestom opäť Paríž (29,10 eura za meter štvorcový). „V rámci stredoeurópskych miest je Bratislava po Varšave druhá najdrahšia (11,6 eura za meter štvorcový),“ dodáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Deloitte