Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Pellegrini, Martina Lubyová, otvorenie zrekonštruovaných internátov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava vpredu: Predseda vlády SR Peter Pellegrini, rektor UMB Vladimír Hiadlovský, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, a minister financií SR Ladislav Kamenický počas slávnostného otvorenia zrekonštruovaného internátu Univerzity Mateja Bela (UMB). Banská Bystrica, 27. máj 2019. Foto: SITA/Peter Rusko
27. 05. 2019 17:28 Slovensko od vSkolstve.skSITA

Foto: Pellegrini, Lubyová a Kamenický otvorili prvý zrekonštruovaný vysokoškolský internát

BANSKÁ BYSTRICA 27. mája (WebNoviny.sk) – Pomalé a rozdielne čerpanie prostriedkov alokovaných v minulom roku na rekonštrukcie internátov vysokých škôl je dôvodom, že ministerstvo školstva bude k jednotlivých školám pristupovať rozdielne.

Z doteraz vyčleneného balíka 20 mil. eur sa podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej podarilo do konca roka 2018 vyčerpať len 38,8 percenta a do 17. mája tohto roku 60 percent.

Najmenej čerpá Univerzita Komenského

„Celý objem 50 miliónov je naďalej rezervovaný na tento účel. Niektoré školy sú schopné čerpať prostriedky pružnejšie a niektoré s tým majú problém,“ uviedla ministerka na tlačovej besede v Banskej Bystrici, ktorá sa uskutočnila po stretnutí s rektormi slovenských univerzít a zástupcov študentov. Cieľom stretnutia podľa Lubyovej bolo, aby spolu diskutovali o urýchlení čerpania prostriedkov.

Najmenej sa na čerpaní prostriedkov podieľa Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá nevyčerpala ani jedno euro. Dôvodom je podľa premiéra Petra Pellegriniho množstvo pochybení, ktoré v obstarávaní zistil nový rektor univerzity a musel vyhlásiť nanovo celé verejné obstarávanie. „Je pravdepodobné, že ani v tomto roku sa ešte nepodarí začať s realizáciou, lebo proces obstarávania sa len začal,“ dodal premiér.

Stopercentné čerpanie sa z ôsmich univerzít podarilo Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde práve v pondelok slávnostne otvorili nový internát. Ďalšími sú Akadémia umení v Banskej Bystrici, Univerzita Konštantína Filozofa Nitra, Žilinská univerzita Žilina, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Trenčianska univerzita A. Dubčeka, Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave a Trnavská univerzita. Tri školy vyčerpali menej ako 50 percent a šesť škôl využilo prostriedky na viac ako 50 percent.

Dostanú ďalšie prostriedky

„Stretneme sa s rektormi opäť v septembri a urobíme všetko pre to, aby tí, ktorí vedia čerpať, dostali ešte viac peňazí ako doteraz,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický s tým, že komunikácia s niektorými univerzitami bola výborná, ale niektorým chýba manažérsky duch.

Podľa premiéra tie univerzity, ktoré už časť svojej dotácie efektívne minuli, dostanú ďalšie prostriedky z 50 miliónov, ktoré vyčlenila vláda na rekonštrukciu internátov. Vyjadril radosť z toho, že sa internáty menia k lepšiemu.

„Rektori nás dnes informovali, že sa zastavil pokles počtu tých, ktorí chcú študovať na slovenských univerzitách,“ uviedol Pellegrini s tým, že v tomto trende treba pokračovať aj prostredníctvom takýchto investícií. Premiér poukázal aj na fakt, že slovenské univerzity sú kvalitné a apeloval na rodičov a žiakov, aby si vyberali slovenské univerzity.

Potreby pre študentov

Na stretnutí predstavili rektori jednotlivých univerzít procesy čerpania a predstavili svoje plány do budúcnosti a schopnosť čerpania dotácie. „Vysoké školy a ich vedenia si uvedomujú, že toto je služba študentom, lebo tak, ako sa budú cítiť v študentských domovoch, tak sa budú aj hlásiť na vysoké školy,“ konštatoval prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid.

Internáty sa začali rekonštruovať a napriek počiatočnej nepripravenosti manažmentov univerzít je to podľa predsedu Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Bálinta Lovásza veľmi dobrý začiatok.

„Nasleduje obdobie pre študentov, keď budeme komunikovať s rektormi, s kvestormi, s riaditeľmi internátov o tom, čo potrebujú študenti, aby sa cítili na internátoch dobre,“ uviedol zástupca študentov s tým, že tento priestor tu vytvorený je.

Odporúčané články

Angličtina už pre žiakov nemusí byť povinná, tvrdí Lubyová Trenčianska univerzita aj za európske peniaze vybuduje špičkové výskumné centrum

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X