Materská škola vo Veľkej prešla rekonštrukciou, mesto Poprad za opravy zaplatilo státisíce eur

Príspevky na deti nie sú dostatočné. Foto: ilustračné, Getty Images

Viac ako jeden milión eur si vyžiadala kompletná rekonštrukcia spolu s prístavbou Materskej školy na Tranovského ulici v Poprade. Práce trvali jeden rok, začali sa vlani v lete, pričom samospráva ich financovala z vlastného rozpočtu. Podľa primátora Antona Danka sa však oproti plánom dosť predražili, pôvodne sa totiž počítalo aj s finančným príspevkom od štátu vo výške 340-tisíc eur.

Prišli sme oň z dôvodu zle vyplnených žiadostí. S rekonštrukciou sa začalo skôr ako sa malo, to znamená, že mesto v roku 2018 porušilo podmienky a začalo stavať skôr ako malo podpísanú zmluvu so štátom,“ informoval vo štvrtok primátor médiá pri predstavovaní priestorov po rekonštrukcii.

V pôsobnosti mesta Poprad je dvanásť materských škôl, velická však bola spomedzi všetkých v najhoršom stave. Na jej rekonštrukciu sa mesto pripravovalo od roku 2012, s prácami sa napokon začalo počas letných prázdnin v roku 2018. Počas celého roka tak deti fungovali v náhradných priestoroch miestnej základnej školy. Dnes sú podľa primátora priestory tejto materskej školy spomedzi všetkých v meste najkrajšie. Aktuálne ich navštevuje 95 detí.

Pribudla aj šatňa pre učiteľky

Materská škola vo Veľkej bola postavená v 80. rokoch minulého storočia ako dvojtriedka, neskôr vzhľadom na nárast detí fungovali štyri triedy v provizórnych priestoroch.

Ako pre agentúru SITA uviedla zástupkyňa riaditeľa pre materskú školu Bibiána Repašská, vďaka projektu sa podarilo opraviť pôvodné priestory školy a pristaviť ďalšiu triedu a jedáleň, ktorú tam predtým nemali.

Predtým nám tu chýbali sociálne zariadenia pre deti a zamestnancov. Každá trieda má teraz svoju šatňu aj sociálne zázemie. Pribudla tiež šatňa pre učiteľky,“ vysvetlila. Podľa jej slov sa zrekonštruovala celá budova, zaviedli sa tiež nové siete, urobila sa nová kanalizácia a pribudla aj nová kotolňa.

Vytvorili komfortnejšie podmienky

Podľa vedúcej Odboru školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Poprade Edity Pilarovej sa vo Veľkej podarilo vytvoriť komfortnejšie podmienky pre deti i pedagógov.

Kapacita škôlky ostala nezmenená, a to 97 detí, čo je však podľa jej slov postačujúce. „Posledných deväť rokov berieme aj deti od 2,5 roka veku, hoci materská škola je určená pre deti od troch rokov,“ povedala.

V týchto dňoch sa pripravuje aj rekonštrukcia Materskej školy na Podtatranskej ulici za takmer 700-tisíc eur. V rámci nej plánujú rozšíriť priestory budovy. Rozšírenie a rekonštrukcia čaká aj MŠ na Lidickej ulici v Matejovciach. Pokračovať sa bude aj s rekonštrukčnými prácami na školách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Danko