Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obed, polievka, jedlo
Foto: ilustračné, Getty Images
9. 09. 2019 15:00 Regionálne školstvoPrešov od vSkolstve.skSITA

Mesto Prešov pomohlo školám s obedmi zadarmo, investovalo do rozšírenia technológie v jedálňach

Na materiálno-technického zabezpečenia obedov s dotáciou od štátu, takzvaných obedov zadarmo, vyčlenilo mesto Prešov pre školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 170-tisíc eur.

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, peniaze určené na kapacitné rozšírenie varnej technológie sa pre jednotlivé školy rozdeľovali na základe ich požiadaviek.

Radnica zároveň nastavila podmienky úhrady za obedy v školskej jedálni. V zmysle usmernení ministerstva práce mesto odporučilo školám a školským zariadeniam vyberať od zákonných zástupcov detí a žiakov sumu vo výške 20 eur.

Táto čiastka má slúžiť ako finančná istota pre prípad obedov, na ktoré v zmysle zákona nebude možné poskytnúť dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa,“ vysvetlil Tomek.

Rodičia ohradia časť nákladov

Od 1. septembra stravník s poskytnutou dotáciou dopláca za poskytnutý obed 0,54 eura. Ak stravník nespĺňa zákonom stavené podmienky dotácie, dopláca 1,74 eura. Stravník s diétou s poskytnutou dotáciou dopláca 0,85 eura, bez nej je to 2,05 eura.

Pre žiakov na prvom stupni je základná cena s dotáciou 0,21 eura, stravník s diétou alebo žiak športovej triedy dopláca 0,46 eura. Na druhom stupni sú ceny 0,30, resp. 0,56 eura.

Ak dieťa nespĺňa podmienky dotácie, cena je o 1,20 eura vyššia. Priemerný režijný náklad na jedno hlavné jedlo na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov je 1,72 eura.

Mesto Prešov uhrádza ako zriaďovateľ podstatnú časť skutočných režijných nákladov na prípravu jedál v zariadeniach školského stravovania, rodič uhrádza z týchto režijných nákladov 20 centov za jedno hlavné jedlo, čo predstavuje približne 11 percent, uviedol Tomek.

Pocítili nárast stravníkov

Ako dodal, nárast stravníkov pocítili najmä v základných školách. „V zariadeniach školského stravovania, kde je citeľný nárast stravníkov, je pochopiteľne aj vyššia potreba materiálno-technického vybavenia, ako sú napríklad taniere, poháre, príbory, ale aj varnej technológie na doplňujúce vybavenie. V tých zariadeniach školského stravovania, kde nastal taký nárast stravníkov vyžadujúci si zvýšený počet zamestnancov, viaceré školy riešili túto situáciu cez projekt Pracuj v školskej kuchyni,“ uviedol hovorca.

Celkovo je zapísaných na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov 7 097 žiakov, čo je v porovnaní s vlaňajškom nárast o 220 detí. Do školských lavíc si prvýkrát zasadlo 873 žiakov, v poslednom ročníku základných škôl je 718 deviatakom.

Presné počty žiakov ale bude mať radnica k dispozícii až po 16. septembri. „Predpokladáme, že dovtedy nám pribudnú ešte ďalší noví školáci. Po tomto termíne budeme poznať aj skutočný počet prihlásených stravníkov, pretože na stravovanie sa stravníci prihlasujú postupne. Až podľa skutočného stavu stravníkov a s tým súvisiacich personálnych potrieb budú školy svoje zariadenia školského stravovania dopĺňať personálne,“ dodal Tomek.

K téme

Jedálne v Poprade sú na obedy zadarmo pripravené, doplnili zariadenia a pribudnú aj zamestnanci Príspevok štátu náklady na obedy zadarmo úplne nepokryje, rodičia v Trnave zaplatia desiatky eur

Témy

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh Foto: V Jakubovanoch horel autobus, cestu museli uzavrieť Dve slovenské univerzity začali študentom variť vegánske jedlo Foto: Policajti nakupovali rastliny počas služby, vyjde ich to draho Slovan Bratislava hral proti tureckému tímu iba raz, Besiktas je podľa Šporara veľká výzva Súd konštatoval „skutok sa stal“, ale bývalý šéf vojenských tajných Mikulec je nevinný

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X