Najlepší program v oblasti školstva má podľa INESS strana SaS, na chvoste rebríčka sú kotlebovci a Smer-SD

Vianočné prázdniny začínajú školám v pondelok 21. decembra. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Najlepší program v oblasti školstva má strana Sloboda a Solidarita (SaS), pred hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a koalíciou Progresívne Slovensko (PS)/Spolu.

Uvádza to inštitút INESS (Institute of economic and social studies), ktorý porovnával programy jednotlivých politických strán.

Osem z desiatich

Na chvoste rebríčka sa umiestnila strana Smer-sociálna demokracia a Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko. Obe nezverejnili svoj program v oblasti školstva.

Z desaťbodovej stupnice získali liberáli osem bodov. Inštitút ako hlavnú príčinu uvádza, že program SaS obsahuje konkrétne riešenia.

„K dosiahnutiu maximálneho počtu bodov chýbajú programu návrhy riešení problému spoplatnenia vysokých škôl a odvaha priniesť významnejšiu reformu do školstva,“ uvádza inštitút INESS pri hodnotení.

Vládne strany slabo

Nad hranicou piatich bodov sú nové strany Za ľudí či koalícia strán PS/Spolu. Šesť bodov získalo v oblasti školstva aj hnutie Igora Matoviča OĽaNO a tiež Borisa Kollára Sme rodina.

Polovičný počet bodov získala strana Maďarské fórum. Za ňou nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom štyroch bodov.

V hodnotení si neviedli dobre ani zvyšné vládne strany Most-Híd (3/10) a Slovenská národná strana (2/10).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzKDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoMaďarské fórumMost-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS/SpoluSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná stranaZa ľudí