Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
školská jedáleň
Foto: ilustračné, SITA
23. 08. 2019 15:23 Regionálne školstvoSlovensko od vSkolstve.skSITA

Od nového školského roka stúpne počet stravníkov, Fico uvažuje o zvýšení dotácie na obedy zadarmo

Predseda Smeru-SD Robert Fico odhaduje, že sa od nového školského roka zvýši počet stravníkov v školských jedálňach na základných školách. Uviedol to na piatkovom brífingu v Šali s tým, že v niektorých školách môže na školské obedy chodiť až 85 percent žiakov.

Fico upozornil, že pri zvýšení potravinových pásiem by sa mohli zvýšiť aj náklady na preplácanie obedov. „Na druhom stupni by sme dali na obed 1,30 eura a na prvom stupni 1,21 eura. To je riešenie, ktoré vieme zvládnuť,“ vysvetlil.

Šetríme peniaze ľudí

Náklady na obedy zadarmo sa budú pohybovať od 80 do 120 miliónov eur. „Významne šetríme peniaze ľudí,“ uviedol Fico a dodal, že ministerstvo práce a ministerstvo školstva majú na obedy vyčlenené peniaze. „Ministerstvo školstva vie pomôcť pri technickom vybavení, ak to škola nezvládne sama. Ministerstvo práce našlo mechanizmus, ako zamestnať do jedální viac ľudí,“ vysvetlil.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR je vo finálnej fáze projektu Pracuj v školskej kuchyni, ktorým chce štát podporiť nástup nových pomocných kuchárok do školských jedální v základných školách pri zavádzaní štátom hradených obedov. „Zriaďovatelia, či už verejní alebo neverejní, nahlásili na úrady práce v júni dokopy 1 320 miest, ktoré budú potrebovať obsadiť,“ povedal v utorok 20. augusta generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Po dohode s úradmi práce sa podľa neho uskutočnili výberové konania. „Aktuálne sú vybraní a buď prechádza školením, alebo už má kurzy 1 055 ľudí, čiže 1 055 ľudí by mohlo, pokiaľ sa dohodnú so zamestnávateľom, už v septembri nastúpiť,“ dodal Valentovič.

Príspevok nepokrýva režijné náklady

Žiaci posledného ročníka materských škôl dostávajú štátny príspevok na obedy zadarmo vo výške 1,20 eura od 1. januára, žiaci základných škôl ho budú dostávať od 1. septembra, teda od nového školského roka.

Tento príspevok štátu však v mnohých prípadoch nepokrýva zvýšené režijné náklady na obedy pre žiakov, a tak sa aj po 1. septembri tohto roka budú mnohí rodičia podieľať na úhrade nákladov na obedy pre svoje deti.

Dotácia bude v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo na vyučovaní v základnej škole a odobralo stravu.

K téme

Dotácia nebude stačiť na smerácke obedy zadarmo, rodičia v Banskej Bystrici budú na jedlo doplácať Obedy zadarmo je nešťastné pomenovanie, dotácia podľa Starého Mesta nepokryje ani nákup potravín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X