Rodičia detí v Humennom si priplatia, poplatky v materských aj umeleckých školách sa zvýšili

Foto: ilustračné, Getty Images

Rodičia detí navštevujúcich školy a školské zariadenia v Humennom budú platiť od nového školského roka viac. Vyššie poplatky sa prejavia najmä u detí v materských školách do troch rokov veku. Zmeny prijali poslanci zastupiteľstva na štvrtkovom rokovaní.

Rodičia detí do troch rokov si priplatia

Ako uviedla Michaela Dochánová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, poplatky sú doplňujúcim zdrojom financovania škôl a školských zariadení k príspevku z podielových daní pre jednotlivé zariadenia.

Dôvodmi na úpravu výšky týchto poplatkov boli hlavne finančné aspekty v samotných školských zariadeniach, keďže od roku 2013 sa tieto poplatky nijakým spôsobom neupravovali,“ vysvetlila Dochánová.

Ako uvádza dôvodová správa, riaditelia škôl požadovali zvýšenie poplatkov už od roku 2015. Najviac sa výška príspevku zdvihla oproti pôvodnej sume v materskej škole pre dieťa do 3 rokov.

Ide o navýšenie o 11,50 eura, z pôvodných 8,50 eura na 20 eur mesačne. Rodičia detí od troch rokov zaplatia v materskej škole viac iba o 1,50 eura mesačne, namiesto 8,50 eura to bude 10 eur.

Príspevky v Základnej umeleckej škole

Menila sa aj výška príspevku v Základnej umeleckej škole (ZUŠ). Pri štúdiu do 25 rokov veku v rámci individuálneho vyučovania sa upravuje zo 7 na 8 eur a pri skupinovom vyučovaní zo 4,50 na 5,50 eura.

Pri štúdiu do 25 rokov veku bez dotácie zriaďovateľa sa výška príspevku v individuálnom aj skupinovom vyučovaní upravuje z 20 na 30 eur a pri štúdiu nad 25 rokov z 18 až na 35 eur pri obidvoch formách vyučovania. Poberateľom dávky v hmotnej núdzi sa na základe rozhodnutia zriaďovateľa zníži suma o 50 percent.

Takéto zvýšenie v ZUŠ zdôvodnili tým, že dotáciu na dieťa štát poskytuje len na jednu umeleckú školu a keďže školné v súkromných ZUŠ pri štúdiu bez dotácie je vyššie ako v ZUŠ zriadenej mestom, dochádzalo k tomu, že rodič dá dieťa bez dotácie do mestskej ZUŠ z dôvodu nižšieho príspevku a vyhlásenie pre financovanie z podielových daní poskytne súkromnej škole.

Poplatky v centrách voľného času

Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov činnosti školského klubu detí (ŠKD) určili poslanci v plnoorganizovanej základnej škole na 10 eur mesačne a v neplnoorganizovanej škole 5 eur za mesiac.

V centrách voľného času si deti a študenti od 5 do 25 rokov zaplatia mesačne dve eurá a dospelé osoby od 18 do 30 rokov 10 eur.

Zastupiteľstvo stanovilo aj nové príspevky v školských jedálňach, kde bude od nového školského roka dotácia 1,20 eur poskytovaná aj všetkým žiakom základnej školy ako štátny príspevok.

Dotácia bude poskytovaná na žiaka, ktorý sa zúčastnil vyučovania a zároveň odobral stravu,“ dodala Dochánová s tým, že zmeny sú platné od 1. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom