Školské pomôcky možno budú patriť škole, rozhodne parlament

Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Bezplatné školské pomôcky by sa mali stať majetkom základnej alebo materskej školy, ktorú dieťa navštevuje. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny poslankyne za SaS Lucie Nicholsonovej, ktorú v úvode ôsmeho dňa 14. schôdze prerokuje parlament.

Škola tak bude mať dosah na ochranu týchto pomôcok,“ tvrdí. Upozorňuje na to, že v súčasnosti štát poskytuje školám nemalé finančné prostriedky, ktoré slúžia na pokrytie výdavkov súvisiacich s plnením povinnej školskej dochádzky detí v hmotnej núdzi.

Školy za tieto prostriedky nakupujú najmä zošity, písacie potreby, učebnice a nevyhnutné individuálne pomôcky. „Prax ukázala, že deti z domu nosia tieto pomôcky v zdevastovanom stave, ktoré už nie sú použiteľné v škole, respektíve sa vyskytujú prípady, keď deti alebo ich rodičia obchodujú s takto získanými školskými potrebami,“ uviedla poslankyňa za SaS.

Poslanci sa potom budú zaoberať ďalším Nicholsonovej návrhom, ktorým chce zaviesť povinnú zdravotnú preventívnu prehliadku dieťaťa aj v jeho piatom roku života. Zároveň ňou chce podmieniť vyplácanie prídavku na dieťa. V súčasnosti musia ísť deti na preventívnu prehliadku a očkovanie, keď dovŕšia tri roky a potom, keď nastupujú do základnej školy.

V tomto časovom vákuu podľa poslankyne vzniká priestor, kedy sa z dozoru úradov sociálnej kurately, ale aj z dohľadu lekárov môžu stratiť deti, ktoré sú týrané alebo zneužívané. Tak tomu bolo aj v prípade Lucie z Bratislavy, ktorú v piatich rokoch na smrť utýral otčim a tri roky o nej nikto nevedel i napriek tomu, že mala nastúpiť na povinnú školskú dochádzku.

Národná rada dnes bude pokračovať v rokovaní o poslaneckých návrhoch, spolu zostáva prerokovať ešte 23 bodov programu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom