Stovky detí budú študovať aj cez prázdniny, prednášať im budú univerzitní profesori a docenti

Absolventi Detskej Univerzity Komenského (DUK) v roku 2018. Foto: www.facebook.com

Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave (UK) pripravujú už 17. ročník denného štúdia Detskej Univerzity Komenského (DUK) pre deti od deväť do 14 rokov. Zároveň pôjde o 9. ročník online štúdia na tejto univerzite.

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii informovala dramaturgička Divadla Aréna Saša Sarvašová, približne 340 detských študentov, vrátane detí z detských domovov, bude môcť počas letných prázdnin spoznávať a objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Prednášať im budú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci, ktorí svoje prednášky prispôsobujú veku detí.

Považujem to za zmysluplný projekt, ktorým si vychovávame našich budúcich študentov a absolventov. Teším sa, že v spolupráci s Divadlom Aréna môžeme pokračovať v tejto milej tradícii,“ povedal na tlačovej konferencii rektor UK Marek Števček.

Počas ceremónie dostanú univerzitné indexy

Tohtoročná detská univerzita odštartuje v stredu 3. júla o 11:00 v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora UK a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. Počas ceremónie zaznie hymna DUK a študenti dostanú univerzitné indexy.

Úvodnú prednášku na tému Prečo si (ne)môžeme kúpiť mobil prednesie rektor UK. Tohto roku je pre študentov pripravených deväť prednášok, v rámci ktorých sa dozvedia informácie o tom, prečo nás detstvo ovplyvní na celý život, prečo sa bojíme, prečo sa štát musí postarať o sociálne slabších, prečo je umenie dôležité pre život, prečo potrebujeme dýchať, prečo je stres zlý aj pre baktérie či prečo chceme rozumieť Číňanom.

Cyklus prednášok uzavrie prorektor pre vonkajšie vzťahy UK na tému Prečo sú otázky začínajúce slovom „prečo“ tie najťažšie.

Program plný podujatí a workshopov

Detskí študenti môžu taktiež absolvovať dobrovoľný program plný pestrých sprievodných podujatí a workshopov, medzi ktorými nebudú chýbať army worshop, komunikačno-debatný workshop, workshop s TA3, IT workshop, exkurzie.

Nebudú chýbať ani vzdelávacie programy v spolupráci so Slovenskou národnou galériou a Slovenským národným múzeom, návšteva Národnej banky Slovenska, Energolandu a Volkswagen Slovakia, Škola v prírode na Planinke, tanečný workshop s Miňom Kerešom, ale ani Parlamentná hodina otázok s poslancami Národnej rady SR.

Je úžasné, že máme partnerov, ktorí považujú tento projekt za dôležitý pre vývoj mladých ľudí,“ uviedol riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Môžu sa prihlasovať na online štúdium

K dnešnému dňu (pondelok – pozn. red) je prihlasovanie na denné štúdium DUK 2019 uzatvorené. Záujemcovia o online štúdium na DUK sa však môžu prihlasovať prostredníctvom stránky www.duk.sk do 31. júla.

Online štúdium je bezplatné a počet študentov je neobmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek študenta od deväť do 14 rokov. Doteraz je na online štúdium prihlásených 133 študentov.

Detská univerzita Komenského Online ukazuje, ako môže moderný prístup vyvolať v deťoch záujem o poznávanie nových vecí a ako s nimi školy môžu zlepšiť komunikáciu,“ priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Datalan a garant online projektu Marek Paščák.

Patrí medzi vzorové detské univerzity

Organizácia DUK bola v rámci EÚ zaradená medzi vzorové detské univerzity Európy popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni.

Počas doterajších ročníkov DUK na nej vystúpilo viac ako 140 prednášajúcich, medzi ktorými boli aj vedecké kapacity a profesori z Vancouveru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Bazileja, Prahy, Brna či Berlína.

Doteraz absolvovalo detskú univerzitu 5 400 študentov, z toho úspešne skončilo s diplomom 4 284 študentov. Do online štúdia sa doposiaľ prihlásilo 2 529 študentov, z toho úspešne skončilo s diplomom 1 377 z nich. Bližšie informácie o DUK sú na stránke www.duk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave