Štrajk zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií STU pokračuje

Dekan FIIT STU Ivan Kotuliak. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 24. februára 19:19

Časť zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave aj tento týždeň vyhlásila „Dobrý štrajk“. Ako informovali na svojej stránke, štrajk mal trvať v pondelok od 13:00 do 15:00.

Rozsah a jeho trvanie budú priebežne prehodnocovať na základe rokovaní a ochoty vedenia splniť ciele štrajku.

Prednášajúci boli vymenení za externistov

Štrajkujúci zamestnanci podotkli, že vedenie nahradilo viacerých dlhoročných prednášateľov, pár dní pred začiatkom semestra.

„Tieto náhrady sa stretli s nepochopením u študentov, pričom došlo k objektívnemu zníženiu kvality (extrémne krátke prednášky, zrušené cvičenia a pod). Ich pôvodní učitelia sú pritom v práci a ochotní ich učiť tak, ako sme to deklarovali vedeniu,“ uviedli štrajkujúci.

Prvý štrajk zamestnancov sa uskutočnil 17. februára. Vedenie fakulty ozrejmilo, že táto situácia nenarušila začiatok letného semestra. Z vyše 50 predmetov vyučovaných v letnom semestri sa pre štrajk vymenil prednášajúci za externistu v desiatich prípadoch.

Zrušené cvičenia

Monika Karoliová, ktorá je poverená zastupovaním dekana fakulty Ivana Kotuliaka, pre agentúru SITA uviedla, že pri celkovo 53 predmetoch letného semestra mohli v prvom týždni vzniknúť neštandardné situácie.

„Doteraz sme evidovali, že v prvom týždni bola jedna prednáška skrátená, čo nie je neštandardná situácia v prvom týždni. Presne rovnako ju riešil v letnom semestri aj pred rokom pôvodný vyučujúci,“ poznamenala.

Ďalej vysvetlila, že v prvom týždni nemusia prednášky trvať plných 50 či 100 minút. Dodala, že zrušené boli tie cvičenia, ktoré predchádzali prednáškam, čo je podľa nej bežný postup na zachovanie poradia prednáška a potom cvičenie.

Osočovanie nových

Karoliová tvrdí, že v prvom týždni štrajkujúci zamestnanci chodievali na „hospitácie“, pričom svojím správaním v niektorých prípadoch narušovali chod výučby a znevažovali odbornosť aktuálnych vyučujúcich.

„Medzi takto osočovanými novými pedagógmi je aj vyučujúca, ktorá je autorkou viacerých publikácií vo vysoko cenenom vedeckom časopise Nature,“ priblížila.

Ďalej podotkla, že pôvodní vyučujúci deklarovali, že ostávajú v štrajkovej pohotovosti a že môžu vstúpiť do štrajku kedykoľvek.

„Sme radi, že do dnešného dňa vážne nenarušili výučbu a štrajk sa odohráva počas obedňajšej prestávky, kedy neprebieha veľa prednášok,“ doplnila Karoliová.

Dlhotrvajúce spory

Spory na FIIT STU trvajú už niekoľko mesiacov a vyhrotili sa po tom, ako dostala 9. januára výpoveď bývala dekanka Mária Bieliková.

Neskoršie rokovanie na upokojenie situácie zo 14. januára prinieslo dohodu o voľbách do Akademického senátu (AS), o zrušení výpovede Bielikovej a o jej odstúpení z kandidatúry do senátu.

Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do AS fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu.

Situáciu na univerzite mohli čiastočne upokojiť voľby do AS FIIT STU. Tie však boli volebnou komisiou vyhlásené za neplatné, pretože nastal nesúlad počtu voličov vo volebnom zozname, ktorým bol vydaný hlasovací lístok a počtom odovzdaných lístkov. Ďalšie voľby do AS sú naplánované na 17. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KotuliakMária BielikováMonika Karoliová
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita